Kundura Sinema’da Ocak ayında izleyebileceğiniz başyapıtlar

Beykoz Kundura’da kasım ayında kapılarını açan Kundura Sinema’nın ilk gösterim programı, her ay yeni filmler ve özel gösterimleri içeren çok sayıda başyapıtla devam ediyor. Bu ay Kundura Sinema’da, önemli bir kısmını Türkiye’de ilk kez beyaz perdede göreceğiniz bazı nefis klasikleri, gidip izlemeniz için sizi harekete geçirebilecek nedenleri sıraladık.

Özel Gösterim:

Bazıları Sıcak Sever / Some Like It Hot (1959)

Billy Wilder’ın sinema tarihine adını altın harflerle kazımış, Marylin Monroe, Tony Curtis ve Jack Lemmon’lı bu unutulmaz başyapıtı, dünyanın en önemli festivallerini gezdikten sonra Türkiye’de ilk kez izleyici karşısına çıkacak olan yepyeni restore edilmiş kopyasıyla Kundura Sinema’da izleyicisini bekliyor. Peşlerindeki gangsterlerden kaçmak için kadın kılığına giren iki işsiz müzisyenin maceralarına odaklanan bu komedi klasiği, tekrar tekrar izlemekten sıkılmayacağınız o efsanevi klasiklerden.

Canlı Müzik Eşliğinde:

Son Adam / The Last Laugh (1924)

Friedrich Wilhelm Murnau’nun, Berlin’de lüks bir otelin kapı görevlisinin hikayesini anlattığı 95 yıllık  bu sessiz film klasiği, Yiğit Özatalay ve Mustafa Kemal Emirel’den oluşan Yürüyen Merdiven’in canlı müziği eşliğinde Türkiye’de ilk kez izleyici ile buluşacak. Sinema tarihinin ilk ve en özgün başyapıtlarından birini, bu özel tecrübe ile deneyimlemek için Kundura Sinema’nın yolunu tutmak her sinemaseverin boynunun borcu bize göre.

Beyaz Perdede Kaçmaz:

5’ten 7’ye Cléo / Cléo from 5 to 7 (1962)

Yaşayan efsanelerden, sinema tarihinin gelmiş geçmiş belki de en önemli kadın yönetmeni Agnes Varda’nın imzasını taşıyan bu ilk ve pek çoklarına göre en özel filmi, bir hastanenin önünde biyopsi sonuçlarını beklemeye başlayan genç ve güzel bir şarkıcı olan Cleo’nin, 60’lı yıllar Paris’inde 5’ten 7’ye çıktığı gezintiyi merkez alıyor. Yeni Dalga akımının öncü başyapıtlarından biri olan bu klasik, sinema tarihine unutulmaz bir bağımsız kadın portresi armağan etmiş keskin bir film.

Hafıza Üzerine Çarpıcı Bir Modern Klasik:

Geçmişi Olmayan Adam / The Man Without A Past (2002)

En son Berlinale’den kendisine En İyi Yönetmen ödülü getiren Umudun Öteki Yüzü / The Other Side of Hope’unu izlediğimiz, Finlandiya sinemasının gelmiş geçmiş en önemli yönetmenlerinden Aki Kaurismaki’nin, 21. yüzyılın en iyi filmleri arasında sayılan bu enfes filmi, bir hastanede hafızasını kaybetmiş şekilde uyanan bir adamın geçmişin izlerine doğru çıktığı macerayı konu ediyor. Vaktiyle kaçırmış olanlar ve yeniden görmek isteyenler için ıskalanmaması gereken bir gösterim.

Bol Oscar’lı Bir Başyapıt:

Apartman / The Apartment (1960)

Klasik Hollywood sinemasının ustalarından Billy Wilder’ın bu ay Kundura Sinema programında yer alan bir diğer başyapıtı Apartman, En İyi Film dahil beş dalda Oscar ödülü kazanıp, toplam 10 adaylık elde etmiş, Altın Küre ve BAFTA ödüllerinde de En İyi Film kategorisinin kazananı olmuş, tadına doyulmaz bir romantik komedi klasiği. Başroldeki Shirley MacLaine’i yıldız mertebesine ulaştıran, Jack Lemmon’a ise Oscar adaylığı getiren filmi yeniden bir sinema salonunda izleyebilme şansı, her zaman kapınızı çalmayacaktır.

Zihin Açıcı Bir Sinemasal Tecrübe:

Oyun Vakti / Playtime (1967)

Sinema tarihinin başına gelmiş en iyi şeylerden biri olan Jacques Tati’nin 50 yaşını aşmış olan bu karşı konulamaz başyapıtı, geleneksel ve çağdaş Paris arasındaki görsel ve işitsel farkları, yaratıcı bir anlatım dili ile gözler önüne seren, her bir karesi onlarca detayla dolu, muazzam bir sinema tecrübesi. Tasarım harikası dekorları ve çekim tekniği ile arthouse sinemanın gelmiş geçmiş en pahalı filmlerinden de biri olan bu klasik, Tati’nin seyir zevki yüksek klasiklerinden.

Diğer Kaçırılmaması Gerekenler:

Kundura Sinema’da ocak ayı içerisinde ayrıca, en son Zama’sını izlediğimiz pek yetenekli yönetmen Lucrecia Martel’in çarpıcı filmi Başsız Kadın / The Headless Woman, Djibril Diop Mambéty’nin romantik yol filmi Bir Çakalın Yolculuğu / Touki Bouki The Journey of The Hyena, Jules Dassin’in 70 yıllık başyapıtı ve sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi filmlerinden New York Esrarı / The Naked City, Jacques Tati’nin bir başka nefis filmi Trafik / Traffic, devam filmi ile karşımıza çıkan sevimli animasyon Fındık İşi 2 / The Nut Job 2 da izleyici ile buluşacak.

Ocak 2019 Gösterim Programı:

12 Ocak Cumartesi

16.00 | Oyun Vakti / Playtime – 1967, Jacques Tati
20.00 | Apartman / The Apartment – 1960, Billy Wilder

13 Ocak Pazar

16.00 | Son Adam / The Last Laugh – 1924, Friedrich Wilhelm Murnau
20.00 | Trafik / Trafic – 1971, Jacques Tati

19 Ocak Cumartesi

16.00 | Geçmişi Olmayan Adam / The Man Without a Past – 2002, Aki Kaurasmäki
20.00 | Oyun Vakti / Playtime – 1967, Jacques Tati

 20 Ocak Pazar
16.00 | Son Adam / The Last Laugh – 1924, Friedrich Wilhelm Murnau
20.00 | Başsız Kadın / The Headless Woman – 2006, Lucrecia Martel

25 Ocak Cuma

Özel Gösterim
21.00 | Bazıları Sıcak Sever / Some Like It Hot – 1959, Billy Wilder

26 Ocak Cumartesi

16.00 | Bir Çakalın Yolculuğu / Touki Bouki The Journey of The Hyena – 1975, Djibril Diop Mambéty
20.00 | 5’ten 7’ye Cleo / Cleo from 5 to 7 – 1962, Agnes Varda

27 Ocak Pazar

13.30 | Fındık İşi 2 / The Nut Job 2 – 2012, Cal Brunken
16.00 | Başsız Kadın / The Headless Woman – 2006, Lucrecia Martel
20.00 | Geçmişi Olmayan Adam / The Man Without a Past – 2002, Aki Kaurasmäki

Kundura Sinema’ya Nasıl Gidilir?
Kundura Sinema seyircileri, film saatlerine göre özel olarak ayarlanan tekne ve servis hizmetlerinden yararlanabilirler.

Tekne hareket Saatleri:
İstinye Vapur İskelesi yanı: 15:00 ve 19:00 | Beykoz Kundura İskelesi: 16:00 ve 20:00 seansları bitiminde | Ücret (Tek yön): 5TL *Olumsuz hava koşulları nedeniyle saatlerde değişiklik yapılabilir. Hareket saatinden en az 15 dakika önce iskelede hazır olmanızı rica ederiz.

Servis hizmeti:
Beykoz Kundura-Üsküdar arası servis hizmetimizden son seans bitiminde yararlanabilirsiniz. Dönüş (Tek Yön): Beykoz Kundura-Üsküdar Ücret: 5TL

İstinye iskelesi otoparkı:
Kundura Sinema biletinizi göstererek İstinye iskelesi otoparkının Beykoz Kundura misafirlerine özel %25 indiriminden faydalanabilirsiniz.

Özel araçla geliş:
Kendi aracınızla mekâna gelebilirsiniz. Otopark ücretsizdir.

Otobüs:
Beykoz Kundura’ya otobüs ile ulaşabilirsiniz. Kundura Fabrikası durağından geçen otobüs hatları 15T Tokatköy-Üsküdar, 15 Beykoz-Üsküdar, 15F Beykoz-Kadıköy, 15BK Beykoz-Kadıköy, 15D Anadolu Feneri-Kavacık, 121A Beykoz-Mecidiyeköy Kadıköy.

Dolmuş:
Üsküdar’dan düzenli olarak kalkan Beykoz dolmuşları ile Kundura Fabrikası durağına gelebilir, oradan yürüyerek Beykoz Kundura’ya ulaşabilirsiniz.

Deniz yolu:
Yeniköy Motorları: Yeniköy’den 20 dakikada bir kalkan motorlara binip Beykoz İskelesi’nde inebilirsiniz. İskele, Kundura’ya yaklaşık on beş dakika yürüyüş mesafesindedir | İstinye-Çubuklu Arabalı Vapur Hattı: Gün boyu düzenli seferler yapılmaktadır. Son sefer saati 21.30 | Boğaz Hattı: Eminönü, Beşiktaş, Üsküdar gibi noktalardan kalkıp Beykoz’a gelen Boğaz Hattı’nı kullanabilirsiniz. Pazar günleri sefer yapılmamaktadır | Deniz Taksi: Beykoz Kundura’nın özel iskelesi bulunmaktadır. Deniz taksi ile mekâna ulaşabilirsiniz.