Lena Waithe ile 80’ler müzik endüstrisinde

Master of None ile komedi kanadında En İyi Senaryo Emmy ödülü kazanan ilk Siyah kadın olarak tarih yazan ve o zamandan bu yana The Chi, Twenties gibi yapımlarla televizyon endüstrisindeki yerini sağlamlaştıran Lena Waithe; sinemada ise son olarak Daniel Kaluuya ve Jodie Turner-Smith başrollü Queen & Slim için kalem oynatmıştı. Oyuncu, yapımcı ve yazar; aradan geçen üç yılın ardından, Andrew Dosunmu (Where Is Kyra?, Mother of George, Restless City) yönetmenliğinde çekilen, 1980’lerin ABD müzik endüstrisini keşfe çıktığı yeni projesini Netflix çatısı altında hayata geçirdi: Beauty. İlk fragman hemen aşağıda…

Prömiyerini birçok Andrew Dosunmu filmi gibi Sundance Film Festivali kapsamında gerçekleştiren yapımda, genç ve yetenekli bir Siyah kadın şarkıcı olan Beauty, kârlı bir albüm anlaşması yapmasının ardından sesini ve kimliğini korumakta zorlanıyor. Üstelik bu durum, yıldız olma yolculuğunda ona rehberlik etmeye çalışan ailesi, plak şirketi ve en yakın arkadaşı arasında kıyasıya bir mücadeleyi tetikliyor. Beauty’nin tüm dikkatleri üzerine çekmek için “hazır” olup olmadığı konusunda soru işaretleri olan yakınları, plak şirketlerinin onu himayesi altına alacağı ve sanatı ile kimliğini diledikleri gibi şekillendireceği konusunda endişeler taşıyor.

Ba karaktere hayata veren isim, Modern Family ve Grown-ish gibi dizilerde irili ufaklı rollerde yer alsa da ilk önemli oyunculuk deneyimini bu filmle yaşayacak olan Gracie Marie Bradley. Sharon Stone, Niecy Nash ve Giancarlo Esposito gibi üç deneyimli oyuncunun yanı sıra Aleyse Shannon, Gracie Marie Bradley, Michael Ward ve Kyle Bary de ona eşlik eden yetenekler arasında. 

Beauty, 29 Haziran’da Netflix kataloğundaki yerini alacak.

Lena Waithe’den Hollywood’un görmezden geldiği yetenekler için bir girişim

Lena Waithe, geçtiğimiz sene, beyaz olmayan hikâye anlatıcılarının seslerini duyurmaya ve sektörde onlara bir alan yaratmaya yönelik projesi Rising Voices ile gündemdeydi. CEO’su olduğu Hillman Grad Productions ve iş bulma sitesi Indeed partnerliğindeki girişimin misyonunu şöyle açıklamıştı: “Hollywood’un görmezden geldiği yönetmenlere imkânlar sağlamak, sektöre erişimi olmayan yetenekleri desteklemek ve stüdyo listelerinde olmayan sanatçıları savunmak…”

Rising Voices’un ikinci edisyonu için geçtiğimiz şubat ayında 10 yetenek belirlendi ve şu sıralar devam eden Tribeca Film Festivali’nde gösterilen kısa filmlerini hayata geçirmeleri için fon sağlandı. Detaylar hemen burada.