Lena Waithe'den, Hollywood'un görmezden geldiği yeteneklere çağrı

“Bizi farklı kılan şeyler… Onlar, bizim süper güçlerimiz. Her gün kapıdan çıktığınızda hayalî pelerininizi takın ve dünyayı fethedin.” diyerek LGBTİ+’lara seslenmişti Lena Waithe, Master of None ile ödül kazandığı Emmy konuşmasında. Geçtiğimiz yaz, açık evliliği merkezine alacak drama dizisi projesi Open ile gündemimizdeydi. Oyuncu, yapımcı ve yazar bu kez de, Hollywood’un görmezden geldiği hikâye anlatıcılarına yönelik girişimiyle karşımızda. 

CEO’su olduğu Hillman Grad Productions ve iş bulma sitesi Indeed partnerliğindeki girişim Rising Voices, beyaz olmayan hikâye anlatıcılarına seslerini duyurmak için bir alan yaratıyor. Girişimin hedefinin sektördeki fırsat eşitsizliğine karşı gelmek olduğunu açıklıyor Waithe: “Hillman Grad Productions’daki misyonumuz, Hollywood’un görmezden geldiği yönetmenlere imkânlar sağlamak, sektöre erişimi olmayan yetenekleri desteklemek ve stüdyo listelerinde olmayan sanatçıları savunmak.”

Beyaz olmayan yetenekleri ortaya çıkarıp danışmanlık vermeyi, filmlerini gerçekleştirebilmeleri için gerekli finansmanı sağlamayı ve böylece hikâyelerini duyurmayı amaçlayan bu girişimin teması, “çalışmanın anlamı ve işlerin dünyamızı değiştirmedeki gücü” olarak belirlenmiş. 

Yazı: Duru Uslu