Leonard Cohen karanlığını bir de Iggy Pop’tan dinleyin

Blue Note Records, 14 Ekim’de bir Leonard Cohen saygı albümü yayımlıyor. Here It Is: A Tribute To Leonard Cohen adını taşıyan derlemeden bir parça daha dinlemeye açıldı. Cohen hayattayken yayımlanan 2016 tarihli son albümüne ismini veren “You Want It Darker”ı Iggy Pop yorumuyla dinliyoruz.


Eğer Blue Note ekibi bir gün kapımızı çalsa ve “Arkadaşlar, Leonard Cohen için bir tribute albümü hazırlıyoruz, sizce Iggy Pop hangi şarkıyı yorumlasın?” diye sorsa, vereceğimiz yanıtlardan biri muhtemelen “You Want It Darker” olurdu. Tahmin edileceği gibi, puslu Iggy Pop vokali şarkının karizmatik havasına pek yakışmış. Belli ki Iggy’ye eşlik eden orkestra da Blue Note kürasyonu: Gitarda Bill Frisell, davulda Nate Smith, alto saksafonda Immanuel Wilkins, piyanoda Kevin Hays, basta Scott Coley, pedal steel gitarda Gregory Leisz ve Hammond organda Larry Goldings’i dinliyoruz.

“You Want It Darker”, Here It Is: A Tribute To Leonard Cohen albümünden paylaşılan beşinci tekli. Bundan önce Norah Jones’un “Steer Your Way” yorumu, Gregory Porter’ın “Suzanne” yorumu, Nathaniel Rateliff’in “Famous Blue Raincoat” yorumu ve James Taylor’ın “Coming Back To You” yorumu dinlemeye açılmıştı. 

12 şarkılık albümün kapak görseli ve şarkı listesi aşağıda.

1- Steer Your Way – Norah Jones
2- Here It Is – Peter Gabriel
3- Suzanne – Gregory Porter
4- Hallelujah – Sarah McLachlan
5- Avalanche – Immanuel Wilkins
6- Hey, That’s No Way to Say Goodbye – Luciana Souza
7- Coming Back to You – James Taylor
8- You Want It Darker – Iggy Pop
9- If It Be Your Will – Mavis Staples
10- Seems So Long Ago, Nancy – David Gray
11- Famous Blue Raincoat – Nathaniel Rateliff
12- Bird on The Wire – Bill Frisell

Bir Leonard Cohen belgeseli 

16 Ekim’e dek sürecek Filmekimi programında Daniel Geller & Dayna Goldfine ikilisinin yönetmenliğini üstlendiği Hallelujah: Leonard Cohen, A Journey, A Song belgeseli de var. 2016’da hayatını kaybeden müzisyenin en bilindik şarkılarından “Hallelujah” ile olan inişli çıkışlı ilişkisini mercek altına alan bir yapım. Alan Light’ın 2012 tarihli kitabı The Holy or the Broken’dan yola çıkan Hallelujah: Leonard Cohen, A Journey, A Song, müzisyenin şarkı yazım süreçlerini de mercek altına alıyor. İlk önce plak şirketi tarafından reddedilen fakat yıllar içinde bir efsaneye dönüşen şarkının yolculuğuna Cohen’le çalışan müzisyen ve prodüktörlerin yanı sıra Rufus Wainwright, Regina Spektor, Amanda Palmer gibileriyle yapılmış röportajlar da eşlik ediyor.