Cannes’dan ödüllü Leyla’nın Kardeşleri’nin dağıtım hakları MUBI’de

Saeed Roustayi’nin dünya prömiyerini yaptığı 75. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan ve seyirciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlanan son filmi Leila’s Brothers / Leyla’nın Kardeşleri’nin Türkiye dağıtımcısı MUBI oldu. MUBI, Cannes’dan FIPRESCI ödülüyle dönen İran yapımı bu güçlü öyküyü, önümüzdeki aylarda Türkiye’deki sinema salonlarında da izleyicilerle buluşturacak. 

Günümüz İran sinemasının dikkat çeken yönetmenlerinden Saeed Roustayi, ilk uzun metrajı Sonsuzluk ve Bir Gün / Abad va yek rooz (2015) ile 34. Fecr Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo dâhil dokuz dalda ödüle uzanmış, güçlü bir çıkış yakalayarak adından söz ettirmeyi başarmıştı. Filmografisinin bir sonraki halkası Metri Shesh Va Nim / 6.5 Metre (2019) ile ününü ülke sınırları dışına taşırdı ve César Ödülleri’nde En İyi Yabancı Film dalında aday gösterilmesinin yanı sıra Venedik, Tokyo, Chicago gibi önemli festivallerin de seçkisinde yer edindi. Son filmi Leyla’nın Kardeşleri (2022) ise önemli bir barajı aşarak, yönetmenin ilk kez davet edildiği Cannes Film Festivali’nin Ana Yarışma bölümünde seyirci karşısına çıktı.

Filmlerinde aile bağları, yoksulluğun getirileri ve sistematik adaletsizlik gibi konu başlıklarını İran toplumu üzerinden ele almasıyla nam salan Roustayi, MUBI etiketiyle izleyeceğimiz Leyla’nın Kardeşleri’nde yeniden tanıdık sularda yüzüyor ve 40 yaşındaki Leyla ile ailesinin İran’ın ambargolar altındaki gergin atmosferinde yaşadığı ekonomik bunalıma yakından bakıyor. Leyla, ailesini mali buhrandan kurtarmak için bir aile şirketi kurma planları yapmakta. Ne var ki Pers geleneğinin en yüksek mertebesinin yeni başkanı olma niyetindeki babasının sakladığı aile yadigarını keşfedince, kırılgan olan aile dinamikleri gittikçe daha da geriliyor; aile bir kaosa sürükleniyor.

Dağıtım haklarını MUBI’nin elde ettiği Leyla’nın Kardeşleri’nin Türkiye vizyon tarihi, yakın gelecekte duyurulacak.