LGBTİ+ hareketi dijitalleşmeye devam ediyor: Cyborg Queer

COVID-19 pandemisi sebebiyle günlük işler, iş hayatı ve daha niceleri çevrimiçi alana taşınırken aktivizm de çoktan taşındı elbet. Paneller, atölyeler, partiler ve hatta yürüyüşlerin dijitale taşındığı bu günlerde Cyborg Queer ekibi, güvenli alanlar yaratmak ve ve gündelik alanları dijital araçlarla güvenli hâle getirmek için harekete geçmiş. 

Bağımsız ve örgütlü LGBTİ+ aktivistleri tarafından tasarlanan Cyborg Queer projesi, “dijitalleşen dünyada biz lubunyalar neredeyiz, ne söylüyoruz, nasıl var oluyoruz?’’ gibi sorulara yanıt aramakta.

“Atanan sınırlara boyun eğmiyoruz.”

Yayımladıkları tanıtım yazısında ekip, fiziksel olanla olmayan arasındaki sınırların muğlaklaştığı bugünlerde, Cyborg Manifesto’dan kimi alıntılar yapıyor ve insan-hayvan ile insan-makine arasındaki sınırların yıkıldığından, yıkılması gerektiğinden bahsediyorlar.

“Cyborg yaratıkların halka açık veya özel karşıtlığına göre şekil almaması, cyborg queerler olarak bizlerin pozisyonunu da iyi ifade ediyor. Açıl ya da açılma, açık ya da kapalı, kamusal ya da özel, atanan sınırlara boyun eğmiyoruz.” diyorlar.

Ürettikleri içeriklerde hem kendi fikirsel süreçlerine dair tartışma alanları yaratmayı hem de LGBTİ+ hareketin diğer gündemlerini desteklemek başlıca amaçları. Bu kapsamda, ekipten Alberto’nun moderatörlüğünde gerçekleşen “Öz Savunma” forumunun videosu izlenebilir.

Aynı zamanda –şugarmekanlar olarak bilinen- LGBTİ+’lar ve herkes için güvenli alan ağının, mekânlara dönük düzenlediği eğitimlerin içerikleri de dijitalleşiyor. Serinin ilk iki podcasti olan “Güvenli Alan” ve “Tuvalet” Cyborg Queer tarafından şugarmekanlar hesabında yayımlandı.

Yazı: Banu Üsküdarlı