Lizzo ve Cardi B’nin açık sözlü güç birliği: “Rumors”

Son albümü Cuz I Love You’yla 3 dalda Grammy’ye uzanan Lizzo, 2 yıllık sessizliğini yine çok konuşulacak bir şarkıyla bozdu. “Rumors” bir Cardi B düeti ve ikili, insanların haklarında çıkardıkları söylentilerle hesaplaşıyor.

Rap ve R&B dünyasının 2010’larına iz bırakan iki kraliçenin ilk kez güçlerini birleştirdiği parçanın açılışında Lizzo; sosyal medyada neler paylaşması gerektiğine dikkat etmesi, Siyah kültürüne ve “büyük kızlara” olumsuz etkileri olduğu yönünde söylenenleri hatırlatıyor. Ardından açıyor ağzını, yumuyor gözünü. Sözü Cardi B’ye bırakırken de “Tüm vaktini bir kadını yıkmaya çalışarak harcıyorsun. Etrafına bak bebeğim, daha gerçek şeyler oluyor” diyor Lizzo.

Şarkı sözlerindeki ve klipteki özgüvenli ve coşkulu tavrı birilerinin pek hoşuna gitmemiş olacak ki Lizzo, “Rumors”ın ardından karşılaştığı sosyal medya zorbaları hakkında yaptığı açıklamalarla gündeme geldi. Kendisi ya da müziği hakkındaki eleştirilerle barışık olduğunu söylüyor Good Morning America’ya verdiği röportajda. Fakat şarkının yayımlanmasını takiben sosyal medyadan yüzlerce nefret mesajı aldığını ve bunun adaletli olmadığını dillendiriyor. Instagram’daki paylaşımında konuya dair şu yorumu yapmıştı:

“Dünyaya ne kadar fazla pozitif enerji verirseniz verin, hakkınızda oldukça kötü niyetli şeyler söyleyen insanlar olacak. Bu bir şişmanlık fobisi, ırkçı ve kırıcı bir şey.”

Lizzo’nun ardından mikrofonu eline alan Cardi B’nin gündemi de kabarık. Hakkında çıkan yalan haberlerden dem vuruyor. Aslında şarkılarının dinlenmediği; yapımcıların stream satın aldığı iddialarını, kendine özgü kelime oyunlarıyla paramparça ediyor. Billboard tarafından “2020 yılının kadını” ilan edilen Cardi B, Lizzo’nun sosyal medyadaki zorbalıklarla mücadelesinde kendisini güçlendiren mesajlar vermiş. ET Canada’daki röportajında, Cardi’nin sıklıkla kendisine ayağa kalkma ve devam etme gücü aşılayan mesajlar attığını söylüyor.

2 haftada yalnızca Spotify’da 20 milyondan fazla kez dinlenen parçanın, her detayıyla göz kamaştıran bir de klibi var. Tanu Muino’nun çektiği videoda ikili birer tanrıça suretinde. Antik Yunan esintilerinin hissedildiği klipte, Lizzo ve Cardi B’nin koreografileri kadar hareketlendirilmiş duvar resimlerine de dikkat! Buradan izleyebilirsiniz.