Loki, evreni “kendinden” korumaya devam edecek 

Yazı: Deniz Özöztürk

Süper kahraman âleminde 2023’ün en çok beklenen izlencelerinden biri, başrolünde Tom Hiddlestion’ı izlediğimiz Loki dizisinin ikinci sezonu. Marvel tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan basın açıklaması ile diziye eşlik edecek yeni bir çizgi roman serisi de duyuruldu.  Dört kitaplık bu sınırlı seriyle Loki, İskandinav mitolojisinden fırlayarak bir kez daha Marvel evrenini alt üst etmeye hazırlanıyor.  

İlk sayısıyla haziranda raflarda olacak çizgi romanda; DC’nin Sword of Azrael ve Arkham City serilerinden tanıdığımız Dan Watters hikâyeyi kaleme almış. Çizimler ise Black Panther ve Maestro’nun sevilen sanatçısı Germán Peralta’ya emanet.  İlk kitabın kapak sanatçısı ise Rod Reis.

Marvel yeni Loki serisini şöyle özetlemiş: “Hikâyelerin Tanrısı için bu heyecan verici yeni bölümde, yaramaz geçmişinde ürettiği eski İskandinav silahlarından oluşan bir koleksiyon ile Loki’yi tekrar tanıyoruz. Bu silahları Nidavellir, Kree Space ve Dünya da dâhil olmak pek çok yere saçıldığında Loki’nin yanlış ellere geçmeden önce hepsini bulması gerekecek. Bu dolambaçlı yolculuk boyunca okuyucular ise karakterin; ikonik Marvel kötüleriyle kafa kafaya geldiğini, dünyanın en güçlü kahramanlarını kışkırttığını ve olayın merkezinde yatan karanlık gerçekle yüzleşmek zorunda kaldığını görecekler.” 

Marvel’daki ilk işini yapmaya hazırlanan Dan Watters ise ilk kez hikâyeci olarak adım attığı bu evreni, Loki ile köşe bucak keşfetmekten büyük keyif almış. Yazar; sihirli, tehlikeli ve Loki’nin haylazlıklarıyla dolu macerasına Peralta’nın da çizimleriyle de çok şey kattığını vurgulamış.

Peralta da yeni seriye duyduğu heyecanı şöyle dile getiriyor: “Loki sadece çizgi romanın değil, mitolojinin de en ilginç karakterlerinden biri ve hayatının tüm yönlerindeki belirsizliği, onu bir sanatçı için çok ilginç bir karakter hâline getiriyor. Loki’nin ifadelerini çizmek için sabırsızlanıyorum, çünkü onda her zaman çifte niyet var. Loki’nin evreniyle ilgili her şeyle oynamak çok eğlenceli. Loki’yi çizme fırsatına sahip olmak kuşkusuz yıla başlamak için güzel bir yol. Zorluklarla dolu olsa da bunun harika bir yolculuk olacağından eminim.” 

Marvel başkanı Kevin Feige, San Diego Comic-Con’da gerçekleşen panelde Loki dizisinin ikinci sezonunun 2023 yazında prömiyer yapacağını duyurmuştu. Yaklaşan çizgi roman serisinin diziye ne oranda bağlı kalacağı da merak konusu.