Los Angeles için “Vegan Moda Haftası” zamanı

Dünyanın ilk “Vegan Moda Haftası” 1 Şubat itibariyle Los Angeles’ta başlıyor. Sinema sektörünün kalbinin attığı şehirde aynı zamanda geçtiğimiz sene kürk satışı da yasaklanmıştı. Dolayısıyla bu “ilk” için oldukça anlamlı bir nokta. Natural History Museum’da başlayacak moda sektörüne yönelik etkinliğin programında, defileler ve sergilerin yanı sıra iklim bilimci Robert Lempert’ın yapacağı konuşma ile hayvan hakları, sosyal adalet, teknoloji gibi konularda düzenlenen paneller var. Temel fikir, sanat, doğa ve bilim üzerinden iklim değişikliği mücadelesini araştırma kapıları açmak.

Kurucu Emmanuelle Rienda, bir hayvan hakları aktivisti. Vegan Fashion Week’in tüm hayvanlara ithafen ve hayvanların her anlamda sömürüsünün sona ermesine yönelik, insan yaşamına, hayvan haklarına ve çevreye saygı çerçevesinde, sektör içindeki tartışmaları hararetlendirmek için düzenlendiğini söylüyor ve “Mesele vegan olmaktan öte tasarımcıların markalarını nasıl geliştirebileceğiyle ilgili” diye de ekliyor.

PETA ve Fashion Revolution grubu tarafından desteklenen Vegan Fashion Week, 4 Şubat’a kadar sürecek. Moda sektöründe hayvan sömürüsüz tüketimi teşvik etmek için salınan motto ise şöyle: Yeni lüksünüz hayvan sömürüsüz olsun (Cruelty-free is the new luxury).

los-angeles-vegan-fashion-week-design_dezeen_hero-1704x959