Lou Mougin (1954-2023)

Yazı: Deniz Özöztürk

Marvel’ı kronolojik olarak sıralayan, kahramanlara dair pek çok makale kaleme alan, çizgi roman tarihçisi ve yazarı Lou Mougin; geçirdiği kısa süreli bir hastalığın ardından 68 yaşında hayatını kaybetti.  

Prose Press’e göre Mougin’ın çizgi roman merakı, küçükken hastanede kaldığı bir gün annesinin ona Mouse Musketeers’i getirmesiyle başlıyor. Bu kitapla birlikte çizgilerin dünyasına çekilen Mougin, ardında çizgi roman tarihini aydınlatan sayısız araştırma bıraktı. Mougin’ın kariyeri, 70’li yıllarda çizgi roman indeksleriyle başlıyor. Zamanın iki büyük karakter indeksçisiyle -DC’den Murray Ward, Marvel’dan George Olshevsky- çalışma fırsatı yakalayan Mougin; titizlikle tuttuğu arşiviyle internetin yaygınlaşmasından sonra yayınevlerinin veritabanlarında da görev almış. 

Lou Moguin aynı zamanda Comic Reader için makaleler yazmayı da hiç bırakmadı. 80’lerde çizgi roman tarihinin önemli dergilerinden Amazing Heroes’da yazdı ve sektörde tanınır hâle geldi. Ayrıca Mougin’ın çevre edinmesinde, David A. Kraft’ın Comics Interview dergisinde ünlü çizgi romancılarla yaptığı röportajların da katkısı büyük…  

The Offical Handbook of the Marvel Universe’ü hazırlarken Mark Gruenwald’un aklına gelen ilk isim tabi ki de Omniverse fanzininde de birlikte çalıştığı Lou Mougin olmuş. Editör Peter Sanderson’ın verdiği bölümlerle Mougin’in yazıları derlemede yer almış. Mougin ayrıca Gruenwald için What If…? serisine -erken bitmesi nedeniyle yayımlanamayan- alternatif hikâyeler de yazmış. 

Swordsman karakteriyle ilgili araştırmalarından yola çıkarak Avengers Spotlight’ın 22. sayısında Swashbuckler’ın orijin öyküsünü kaleme alan Lou Mougin; Inhumans Special serisinin de yazarları arasındaydı. Warrant’ın ünlü serisi The Creep’le birlikte Heroic, Claypool, Lucky Comics, G-Man Comics gibi pek çok yayınevinde bağımsız çizgi roman yazarlığı yapan Mougin, Crom the Barbarian: Zaltus War adında bir roman da kaleme aldı. Yazarın adı bilinmeyen, bitirmeye fırsatı olmadığı bir eserinin de olduğu söylenmekte. 

Son işi, 2019’da yayımlanan ve çizgi roman tarihinin kenara itilmiş kahramanlarına odaklandığı Secondary Superheroes of the Golden Age oldu.