Mac DeMarco, Blondie ve dahası merch gelirlerini bağışlıyor

Müzisyenlerin resmî satış kanallarında, kendi merch satışlarından elde ettikleri geliri diledikleri bir yardım kuruluşuna bağışlayacağı küresel bir kutlama düzenleniyor. İlki 16 Eylül’de Band Shirt Day (Grup Tişörtü Günü) adıyla gerçekleşecek bir günlük etkinliğin katılımcıları arasında Blondie, Mac DeMarco, Tori Amos, King Gizzard & The Lizard Wizard ve dahası var.

Sevdiğimiz müzisyenlerin dünyalarından bir parça taşımamızı sağlayan merchler için sürdürülebilir bir ekosistem oluşturmayı amaçlayan MerchFriends adlı kâr amacı gütmeyen kuruluşun organizasyonuyla hayat bulan Band Shirt Day, sorunların çözümü için elini taşın altına koyma ve daha da önemlisi bunu müziği, sanatsal üretimleri kutlayan bir topluluğa dâhil olarak yapma fırsatı sunması bağlamında oldukça değerli bir girişim.

Bağışlar, savaşa tanık olan çocuklara psikolojik destek sağlayan Ukrayna merkezli Voices of Children, müzik endüstrisinde bağımlılık sorunlarıyla mücadele edenlere el uzatan MusiCares ve cinsel sağlık, planlı ebeveynlik konularında yol gösteren Planned Parenthood gibi farklı alanlarda sosyal fayda sağlayan pek çok kuruluşa yönlendirilecek. 

Müzisyenler, Spotify’ın Shopify ile entegrasyonunu kullanarak, Spotify sanatçı profillerinde de Band Shirt Day ürünlerini paylaşabilecek. Katılımcı müzisyenler, yardım kuruluşları, satış kanalları ve kimi notları içeren oldukça kapsamlı bir liste de oluşturulmuş. Güncellenmeye devam ettiği anlaşılan bu online rehbere Band Shirt Day’in web sitesi üzerinden ulaşılabilir.

Etkinliği düzenleyen ekip, 16 Eylül günü sevdiğiniz müzisyenlerin mağazalarında turlayıp bir ürün almanızı ve en sevdiğiniz grup tişörtü ile çekilmiş bir fotoğrafınızı @bandshirtday ve @merchfriendsorg‘u etiketleyerek #bandshirtday hashtag’iyle sosyal medya profillerinizde yayımlamanızı rica ediyor. Tıpkı Record Store Day gibi bu kutlamayı da tüm gezegende gelenekselleştirebilmek için bir başka öneri de ilgililerin kendi bölgelerinde konser, parti gibi buluşmalar düzenlemesi.