“Magnum PI” 2020’ye çizgi roman formatında ulaştı ama...

80’ler dedektiflik dizilerinin “altın” çağıydı diyebiliriz. A Takımı, MacGyver, Knight Rider, Magnum PI gibi seriler bu yıllarda doğdu ve hâlâ etkilerini koruyorlar. Sonuçta kim A Takımı gibi bir ekip daha sayabilir? Kim bombaların, patlamaların eksik olmadığı görevlere MacGyver kadar dayanmıştır? David Hasselhof’un sürdüğü Kitt kadar havalı kaç araba akla gelir? Kim Thomas Magnum’un bıyıklarını, Aloha gömleklerini ve kırmızı Ferrari’si ile atıldığı serüvenleri unutabilir? Ama bu gibi popüler kültür unsurlarının geri dönüşleri her zaman o kadar basit olmuyor. 

Nitekim 80’lerin bu serileri dönem dönem geri dönüşler yapmakta. A Takımı, 2010’da kadrosunda Liam Neeson, Bradley Cooper, Jessica Biel gibi isimleri bulunduran bir filmle geri dönmüştü. MacGyver 2016’dan bu yana devam eden bir seri ile ekranlarda, Knight Rider klasiği pek çok reklam ve filmlerde tekrar tekrar anılmaya devam ediyor. Bu sefer haberler Magnum PI’dan. 1980-1988 arası ekranlarda olan Magnum PI, 2018’de bir devam dizisine kavuşmuştu ancak özel dedektif bu sefer çizgi roman karakteri olarak yeni maceralara atılma kararı almış görünüyor. Bu haberin sorumlusu, Birleşik Krallık’tan, Thomas Magnum hayranı çizer Marc Jackson. Pandemide arkadaşlarının da desteğiyle birlikte yeni bir seriye başlama kararı almış.

Süreci Marc Jackson’a kulak vererek aktaralım. Jackson, sinir bozucu pandemi tarafından birkaç yüz defa tokatlandıktan sonra bu kayıp zamanı birkaç çizim yaparak telafi etmeye çalışmakla işe başlıyor. Zaten pandemi sürecinin geçmişten işlerin yeniden canlandırılmasına hizmet ettiğini sıklıkla görüyoruz. Nitekim Comicscience için çizdiği aylık karikatür bandı ile The Brooklyn Red Hook-Star Revue için yaptığı bir başka karikatür projesi rafa kaldırılınca Jackson da çizgi seriye dönüştürebileceği hikâye arayışına giriyor. İşte tam bu zamanda Magnum PI onun yardımına yetişiyor. Marc Jackson böylece zor zamanlarını geride bırakıyor. Çizgi seriyi yaratırken son derece eğlenen Jackson bu süreci devam ettirmekte. Nitekim daha baskıya girmeden seri tükeniyor. Serinin gördüğü ilgiyle birlikte Jackson, “belki bir gün bu çizgi seri bir Netflix dizisine dönüşür ve 80’lerde Thomas Magnum‘a hayat veren yıldız Tom Selleck tarafından da seslendirir” gibi hayaller kurmaya başlamış bile.

Aloha gömleğinin 2020 itibariyle karşılığı

Ancak bizim değinmek istediğimiz bir konu daha var. Marc Jackson bir noktayı hesaba katmayı unutmuş. Thomas Magnum’un Aloha gömleği 80’ler içerisinde   havalı durmuş olabilir ancak yıllarca kültür üzerinden tartışmalara sebep olmuş bu moda ürünü, 2020 itibariyle çok tatsız siyasi göndermelerle de anılmaya başladı. Amerika’daki aşırı sağ düşünceye sahip, kendilerine Boogaloo Boys ismini veren grup, sivil iç savaş yanlısı bir hareket başlatmış durumda. Nefret söylemleri yayan Boogaloo Boys, gösterilerinde silahlarının yanı sıra “Hawaii” gömlekleri kuşanmaya ve dijital ortamlarında kullanmaya devam etmekte. Bireysel silahlanmayı onaylayan Second Amendment’ı da işaret eden ekip daha çok 4chan gibi aşırı sağcı platformlarda memeler üzerinden etkinliklerini dijital olarak devam ettiriyorlar. Bu memeler içinde Pepe the Frog’u da yine görüyoruz. Tarihsel olarak kolonyalist baskıyı sembolize etmiş Hawaii gömlekleri, ilerleyen yıllarda Hawaii yerlilerinin tasarımları aracılığıyla sahiplenilmiş. Dolayısıyla bu gömleklerin sağcıların propagandalarının bir parçası haline getirilmesi çok tartışmalı bir konu. Nitekim Aloha tüm Polinezya dillerinde geçen bir kelime, daha çok Hawaii yerlilerine atfedilmiş durumda ve selamlaşmalarda kullanılıyor. Sevgi, ilgi, şefkat, tolerans, insaf gibi pozitif anlama sahip pek çok kelimeyi karşılıyor ve bu kültürlerde olumlu çok daha derin anlamları var. Hâl böyle olunca Jackson’ın çizgi serisini hiç hesaba katmadığı tatsız noktalara götürme tehlikesi taşıyor.

Peki bu aylık çizgi seriye nereden ulaşılabiliyor ? Ko-Fi adında; çizerler, video sanatçıları, cosplay ve podcast meraklıları, yazarlar ve birkaç alanda daha işler üreten insanları desteklemek amaçlı kurulmuş bir platform var. Sitenin belirttiğine göre bir kahve parası kadar ücret ödeyerek sanatçılara destek olabiliyor ve bu işleri satın alabiliyorsunuz. Marc Jackson’ın Magnum PI serisi de buradan hayranlarının beğenisine sunulmuş durumda ve serinin ilk sayısı ücretsiz. Şu anda 5. bant satışta ve bu yıl sonunda yayımlanacak 8 bandı birleştiren bir mini derlemenin yolda olduğunu da belirtelim.

Marc Jackson kimdir?

Marc Jackson’ın diğer projelerine de biraz değinelim tabii. Kendisi Bleeding Cool isimli nerd portalının kurucusu ve baş yazarlarından biri. Able Child Africa ile Rwanda’daki çocuklara hijyenin önemini anlatmak amacıyla bir çizgi seri hazırlamış. SPOOKIDS adında genç mucit Eric’in arkadaşlarıyla olan hikâyelerini konu aldığı bir başka çizgi roman serisi daha var. Doğduğu yer Macclesfield’da her yıl bir gün süren bir çizgi roman festivali düzenliyor. Jackson, çoğu çizgi serisini kendi başına yayımlıyor. Ancak Dundee kaynaklı, ülkenin en uzun süredir yayımlanan çocuk çizgi roman dergisi BEANO için çıkardığı Lenny the Lettuce and Dawgtective ve Aces Weekly’de Duckless and Goons of the Galaxy Billed the War and Peace of Stupid Space Comics gibi hayli eğlenceli isimlere sahip serilerini de bu dergilere özel olarak hazırlıyor. Son olarak Marc makes comics! isimli bir YouTube kanalı olduğunu ve çizimleri ile ilgili detayları buradan paylaştığını da ekleyelim. 

Yazı: Biçem Kaya