“Marianne & Leonard: Words of Love” belgeselinden duygulanamadığımız kısa bir sahne

Leonard Cohen’nin pek çok şarkısının ilham kaynağı Marianne Ihlen ile ilişkisini ve ikilinin yolları ayrıldıktan sonraki hayatlarını anlatan Marianne & Leonard: Words of Love’dan kısa bir sahne paylaşıldı.

Nick Broomfield’ın yönetmenliğini üstlendiği ve 5 Temmuz’da ABD’de gösterime girecek olan belgeselden yayınlanan sahnede Cohen, Ihlen ile ayrılmasından yıllar sonra aşkın anlamı üzerine bir konuşma yapıyor ve ne yazık ki aşkı bir kadın ve bir erkek arasında yaşanabilecek bir ilişki biçimine hapsediyor: “Sevmek, erkeğin ve kadının gücünü yaratan, bu gücü kişinin kendi kalbine katan eylemdir. Kadını ve erkeği, cenneti ve cehennemi bir bütün halinde kendinizde toplayabildiğinizde, [aralarında] ahenk yarattığınızda, [bunları] bir arada tuttuğunuzda, kadın ve erkek özünüz haline dönüşür. Diğer bir deyişle, sevdiğiniz sizin ve siz sevdiğinizin özü hâline geldiğiniz zaman buna aşk denir. O zaman bu değiş tokuşun bütün eşitliğini hissedersiniz çünkü eğer sevdiğiniz sizden azsa [kadın olarak nitelendirilmiş] sizi dolduramaz; eğer siz sevdiğinizden çoksanız [erkek olarak nitelendirilmiş] siz onu dolduramazsınız.”

Leonard Cohen’in “kadın” ve “erkek“ ikililiği üzerinden yaptığı aşk tanımı, ve bu tanımın sonunda ifade ettiği, duygusal değiş tokuşlarda kadının “küçüklüğe” ve erkeğin “büyüklüğe“ olan varsayımsal yatkınlıklarını vurgulamasıyla da herhangi bir duygulanma yaşamamıza olanak tanımadı maalesef.

(Yazı: Merve Coşkun)

Yükleniyor...