Marjane Satrapi’nin yeni filmi “Radioactive”, Amazon Prime’da yayınlanacak

Persepolis‘in yazarı ve film uyarlamasının da yönetmeni olan Marjane Satrapi’nin yeni uzun metrajı Radioactive, 20. yüzyıla damga vuran figürlerden biri olan kimyager ve fizikçi Marie Curie’nin eşi Pierre Curie’yle ilişkisini konu edecek. Başrolünde Rosamund Pike’ı izleyeceğimiz filmin yayın haklarını Amazon Prime Video aldı.

Çekimlerine Budapeşte’de başlanan film, 2010 yılında yayımlanan Lauren Redniss imzalı grafik roman Radioactive‘den uyarlanıyor. Uyarlama senaryosu The Last Panthers ve Wonder gibi filmlerle tanınan Jack Thorne tarafından yazılan film, çiftin bilimsel buluşları eşliğinde ilişkilerinin nasıl evrelerden geçtiğini gözler önüne serecek.

Yönetmen Satrapi, filme dair yaptığı açıklamalarda hikâyelerinin aşk, hayat, ölüm, bilim ve tutku gibi temaları kapsadığını ve yalnızca Nobel ödüllü Marie Curie’nin hayatına odaklanmadığını dile getirdi. Radyoaktivitenin keşfinden çiftin hayatları boyunca benimsediği hümanist yaklaşıma ve çalışmalarına olan etkisine değinecek olan film, Satrapi’nin dört yılın ardından çektiği ilk uzun metraj olacak.

Özellikle Netflix’in yakaladığı başarıya karşı nasıl bir adım atacağı merakla beklenen bir diğer internet platformu Amazon Prime Video’nun bu sene özellikle film pazarında daha atak olması ve kataloğuna daha dikkat çekici yapımlar eklemesi bekleniyordu. Halihazırda filmin yapımcılığını üstlenen Studiocanal’la ortak olarak çalışacak Amazon Prime, söz konusu projenin önümüzdeki yıl prestijli ödüller kazanabileceğine inanıyor.