Masaüstü: Yekta Kopan

26 Ocak Cumartesi akşamı, Özgür Mumcu’nun Yüz Yüze serisine konuk olacak yazar, seslendirmen ve televizyoncu Yekta Kopan’a bilgisayarının masaüstünde kullandığı imajı sorduk (Bundan böyle bu merakımızı bu soruyu farklı isimlere sorarak gidereceğiz.) Yekta Kopan’ın ona yönelttiğimiz soruyu bize çevirmesi üzerine de aramızda hoş bir sohbet geçti.

“Bilgisayarımda altı ay öncesine kadar Kuvva programının günlük değişen görsel/ilüstrasyon/art work/desen’leri oluyordu ana ekranda. Programı biliyorsanız, rastgele bir akış var. Bunun hikâyesi farklı artistleri tanımak ve ‘biraz değişiklik iyidir’ düşüncesinde olmaktı. Ama son altı aydır, bu yoğun değişiklikten de sıkıldım ve bir imaj yok. Şimdi düşündüm de bir imaj olsa daha iyi. Bant Mag. ekibi ne önerirse onu kullanacağım…”

Aklımıza ilk gelen, bizim de kendi bilgisayarlarımızda çokça ekmeğini yediğimiz hava fotoğrafçısı Kacper Kowalski’nin işleri oldu. Kowalski’nin bir işini geçtiğimiz sene Bant Mag. kapağı yapmış -ki bu kapak favorilerimizden biri- ve ona hikâyesini anlattırmıştık. Kurguladığı dokular ve yarattığı kompozisyonlarla fotoğraflarının duygusu doğrudan insana geçiyor ve imajlar masaüstü için ideal! Biz mevsimsel olarak aşağıdakini seçtik ama diğerleri de ciddi düşünülebilir elbet.

003-KacperKowalski_Side-Effects_OnTheFloe04 (1)

005-KacperKowalski_Side-Effects_SunAndFun20

China Jiangyin, Jiangsu; Rows of identical houses with a playground seen in the middle in the city of Jiangyin.