Sevilmekten korkanlara bir Maya Hawke şarkısı

Yazı: Eylül Ege

Oyunculuk performansını Stranger Things, Asteroid City gibi yapımlarda izlediğimiz Maya Hawke’un seslerle de arası oldukça iyi. 14 Haziran’da vizyona girecek Inside Out 2’da “Kaygı” karakterini seslendiren Hawke’un müzisyen şapkasından çıkaracağı üçüncü solo albümü Chaos Angel ise 31 Mayıs’ta New Yorklu bağımsız plak şirketi Mom + Pop etiketiyle serbest kalacak. Koleksiyondan ikinci tadımlık, klibiyle birlikte yayında. 

Bir aşkı paylaşan iki kişinin kırılganlığı, birlikte ilerleyecekleri yolu döşerken yaşadıkları sancılar, kafa karışıklıkları, yalpalamalar hakkında bir şarkı “Dark”. Hawke’un pürüzlü, kibar vokalleriyle birlikte titreşen akustik gitar eşliği, yerini kısa süreliğine daha öfkeli, bozulmuş seslere bıraksa da sular yeniden duruluyor; sözü, güçlü adımların yakında olduğunu hissettiren ritimler alıyor sonunda. 

İçgörüsü yüksek bir anda doğduğu her hâlinden belli olan “Dark”, gece vakti tetiklenen bir kaygı atağı esnasında ortaya çıkmış. Maya Hawke şöyle anlatıyor: “Uyuyakalırsam beynimin nefes almayı unutacağı ve uykumda öleceğim korkusuyla yatakta yatıyordum. Bana ölmeyi kabullenmem gerektiğini söyleyen bir doktor vardı. Eğer kabul edersem, uyuyabileceğimi ve muhtemelen ölmeyeceğimi söyledi. Haklıydı, ölmedim. Ve bunu kutlamak için bu şarkıyı yazdım.”

Okuduğu şiirle etrafında bir tür şifa çemberi oluşturan Shahzad Ismaily’den kaçan Maya Hawke’un, sevilme korkusuyla daldığı renkli bir gündüz düşünden içeriye davet eden klip ise kaçınganlıklarımız tarafından nasıl bağlandığımız, kendimizi ve ilişkilerimizi nasıl baltaladığımıza dair duru, dingin bir anlatı sunuyor. Yakın zamanda Kim Gordon’ın “I’m A Man” videosunda da parmağı bulunan; Listen Up Philip (2014) ve Her Smell (2018) gibi filmlerin yönetmeni Alex Ross Perry tarafından çekilmiş.