Metallica, 10 Şubat’ı “Cliff Burton Günü” ilan etti

Metallica’nın 1986 yılında hayatını kaybeden ilk bas gitaristi Cliff Burton, doğduğu yer olan Alameda County / California’da kendisine adanmış özel bir günle anılacak. Grubun ilk üç albümünde yer alan basçının doğum günü olan 10 Şubat, bundan sonra “Cliff Burton Günü” olarak kutlanacak.Hayranlarının Change.org üzerinden başlattığı kampanyaya kayıtsız kalmayan Metallica üyeleri, Twitter’dan yaptıkları açıklamayla Alameda County yetkilileriyle anlaşmaya vardıklarını ve bundan böyle 10 Şubat’ın “Cliff Burton Günü” olarak anılacağının resmiyete bindiğini duyurdu.

Bu sene Burton’ın 56. doğum gününe denk gelen “Cliff Burton Günü” için ne gibi sürprizler ya da nasıl bir anma töreni planlandığı henüz bilinmiyor. Metallica’nın klasikleşmiş albümlerinden Master Of Puppets‘ın ardından çıktığı turne esnasında bir trafik kazasında hayatını kaybeden Cliff Burton’ın boşluğu, birçok müzik otoritesi ve grubun hayranlarına göre hala doldurulabilmiş değil. Burton’ın ardından grupta bas gitar ve geri vokallerden sorumlu olan Jason Newsted, 2001 yılında gruptan ayrılmış ve ardından da Robert Trujillo ekibe katılmıştı.

Metallica’nın 1985 yılında Oakland’da verdiği bir konserden “Ride The Lightning” performansını aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.