“Mihri: Modern Zamanların Göçebe Ressamı” sergisi SALT Galata’da açıldı

SALT Galata’da 7 Mart’ta açılan “Mihri: Modern Zamanların Göçebe Ressamı” sergisi, Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde yetişmiş portre ressamı Mihri Rasim’in hayatının izini sürüyor. Mihri Rasim, 1885’te Kadıköy’deki Ahmed Rasim Paşa Konağı’nda doğdu. Ayrıcalıklı bir çevrede büyümesi küçük yaşta resimle haşır neşir olmasına olanak sağladı ve ilerleyen yıllarda eğitimini Avrupa’da sürdürdü. İstanbul’a döndüğünde, henüz 29 yaşındayken, İstanbul’da kadınlara mahsus güzel sanatlar okulu İnas Sanayi-i Nefise Mektebi’nin kurulmasını sağladı. Okulun ilk kadın müdürü ve resim öğretmenlerinden olan Mihri Rasim, aralarında Müzdan Arel, Güzin Duran, Nazlı Ecevit ve Fahrelnissa Zeid’in de olduğu öğrencilerin açık havada resim yapmasına, canlı modelden çalışmasına ve eserlerinin görünürlük kazanmasına destek verdi.

Hayatının çoğunu Avrupa ve Amerika’da geçiren Mihri Rasim, Türkiye sanat tarihi yazımında arka planda kalmış bir figür. 1927’de New York’a yerleşmesiyle eserleri sergilenen bir ressam ve okullarda bilfiil ders veren bir eğitimci olarak hayatını sürdürdü ve League of Women Voters gibi kadın hakları derneklerinin etkinliklerinde yer aldı, Türkiye ve kadınların özgürleşmesine ilişkin halka açık konuşmalar yaptı.

9 Haziran’a kadar açık kalacak sergi, Mihri Rasim’i yerleştiği ülkelerde takip ederek yeniden kurguladığı kimlikleri ve hayatına odaklanıyor. 12 Mart Salı günü ise saat 19:00’da SALT Galata’daki Atölye II-III’te serginin araştırmacıları Özlem Gülin Dağoğlu ve Gizem Tongo’nun Ahmet A. Ersoy moderatörlüğündeki söyleşisi gerçekleşecek.