Müzisyenlerden mektuplar: Damon Locks

Bant Mag. No:74’te müzisyenlerin farklılaşan hisleri, gerçeklikleri ve deneyimlerine kulak verelim istedik. Pandemi ve yaşanan türlü gelişmeler müziğe olan yaklaşımlarını nasıl değiştirip dönüştürüyor? Yeni üretimlerinde nasıl izler sürülebiliyor? Neler onları motive ediyor? Neler öğreniliyor? Neler çok can sıkıcı? Neler “devam” dedirtiyor? Sorularımızı Türkiye ve dışarıdan pek çok müzisyene, DJ’e yolladık. Yanıt alabildiklerimizden size mektuplar topladık. 

Grubu Black Monument Ensemble ile 9 Nisan’da yayımlanacak yeni albümü NOW’dan ikinci tekli “Keep Your Mind Free”yi geçtiğimiz hafta paylaşan Damon Locks yanıtlıyor.

“Fikirlerimizi, hislerimizi ve üretimlerimizi paylaşmaya devam edelim.”

“Herkes gibi ben de insanlarla fiziksel olarak ortak çalışamıyorum. Fikirleri birlikte geliştirmek daha zor. Benim müziğimin ortaya çıkışının önemli bir kısmı da bu müşterekliğe dayanıyor: konuşmak, yemek yemek, fikir ve etkileşimleri paylaşmak. Bu konu tamamen askıya alınmış durumda. Cezaevindeki eğitim işimin rengi oraya gidemediğimiz için tamamen değişti. Bu yüzden artık uzaktan, yazışarak devam ediyoruz. Görsel sanatlar çalışmalarımın da rengi değişti. Stüdyoma eskisi gibi gitmiyorum. Daha çok çiziyor, bir şeyleri kesip yapıştırıyorum.”

“Adaptasyon zaten sanat yapmanın bir aşaması. Ama korku, üzüntü ve izolasyon gibi önemli başlıklar da var. Bu üçlüye kıyasla adaptasyon daha rahat bir süreç benim için. Çevrimiçi olarak genelde solo çalıyorum. Şimdiye kadar duo kurulumunda iki performans yaptım. İkisi de çok güzeldi. Ayrıca birkaç kes DJ’lik de yaptım. Derslerde de düzenli olarak çalıyorum. Bu da işlerimi sunuşumu biraz değiştirdi. Olay mekânı sahneye dönüştürme ve çerçevelendirmeye dönüştü. Hipotetik bir kitleye çalmak gerçekten çok başka bir deneyim.”

“Dünyaya müzik, görsel sanat ya da eğitim üzerinden bir şeyler sunabiliyor olmak beni motive ediyor. İşler boka sardığında insanlarla iletişim kurmak, onlara bir şeyler sunmak, dünyada soru soran başkaları da olduğunu göstermek önemli. Ama gündelik muhabbetlerimizi çok özlüyorum. Kahve buluşmalarını. Arkadaşlarımın film izlemeye gelmesini. Çünkü genel olarak insanlara ihtiyaç duyuyorum. Bir yandan da şunu gördüm ki güvenlik ve liderlik konularında çoğu insanın düşünceleri benden farklı.”

“Bugün genel anlamda bulunduğumuz yerin gidişatımızın doğrudan bir sonucu olduğunu düşünüyorum. Pandemi bir yana, toplum olarak geldiğimiz nokta hiçbir şekilde şaşırtıcı değil. İnsanların adaletsizlik ve insaniyetsizlik gibi meselelere insanca yaklaşmasını diliyorum. Bilmezlik ve açgözlülüğe tahammül edemiyorum. İnsanlar arasındaki iletişim ve bağlantısallık umut vadedici. Fikirlerimizi, hislerimizi ve üretimlerimizi paylaşmaya devam edelim.”

“Nasıl günler bu günler: Müzisyenlerden mektuplar” dosyasının tamamını okumak için buradan Bant Mag. No: 74’e ulaşabilirsiniz.

Damon Locks’ Black Monument Ensemble, 11-14 Kasım tarihlerinde düzenlenmesi planlanan Le Guess Who? festivali programında. 

Yükleniyor...