Müzisyenlerden mektuplar: Evdeki Saat

Bant Mag. No:74’te müzisyenlerin farklılaşan hisleri, gerçeklikleri ve deneyimlerine kulak verelim istedik. Pandemi ve yaşanan türlü gelişmeler müziğe olan yaklaşımlarını nasıl değiştirip dönüştürüyor? Yeni üretimlerinde nasıl izler sürülebiliyor? Neler onları motive ediyor? Neler öğreniliyor? Neler çok can sıkıcı? Neler “devam” dedirtiyor? Sorularımızı Türkiye ve dışarıdan pek çok müzisyene, DJ’e yolladık. Yanıt alabildiklerimizden size mektuplar topladık.  

“Uzunlar”, “Kötü Zamanlar” ve “Dibi Ne Kadar” gibi şarkılarıyla 2020’ye ses veren müzisyenlerden Evdeki Saat yanıtlıyor.

“Bana güç veren şey, üretme istediğimin devam edeceğinden emin olmam.”

“Pandemi süreci kendimi geliştirdiğim, müzikal açıdan derinleşemediğim konularda derinleşmeye çabaladığım bir dönem oldu. Müzik yaşantıma büyük bir etkisi oldu diyebilirim. Hem kişisel bağlamda, hem de insanlardaki karşılığı konusunda ortaya çıkardığım eserlerin boyut değiştirmesi benim için yepyeni bir şey. Bununla birlikte müziğe yaklaşımımda da değişimler oldu. Artık müzikal olarak ne yaptığımı bilerek yapıyorum. Eskiden biraz süzülüyormuşum bunu fark ettim. Şu an daha fazla süzülüyorum. Tabii bununla birlikte kafa karışıklıkları ve aidiyet arayışı da belirdi kafamda. Hiçbir zaman hangi tarafa hangi geleneğe ait olmam gerektiğini bilmiyordum, bu değişmedi tam tersi arttı. Bilmem de gerekmiyor sanırım. Süzülmeye, o anda ne hissediyorsam onu yapmaya devam edeceğim.” 

“Temel motivasyonum her zaman ortaya çıkardığım şeyde popülizmin kendi isteklerime oranla ağır basmaması. Her yerde söylediğim yüzde 49- yüzde 51 kuralı var kafamda. Ortaya çıkardığım işin popülizm oranı maksimum yüzde 49 olmalı yoksa sevdiğim şeyden soğumam çok muhtemel. Mesela bana zevk veren şey müziğimde neler yapabileceğimi keşfetmek, sözleri yazarken bir puzzle keyfi almak. Bunu da kaybedersem elimde hiçbir şey kalmaz diye düşünüyorum.” 

“Geçtiğimiz yıl çok ilginç bir deneyimdi. Bir simülasyondu sanki. Çok fazla şey öğrendim kesinlikle ama neler öğrendiğimi daha sonra anlayacağım diye düşünüyorum, çünkü hâlâ kısmen içindeyiz. Bildiğimiz gibi müzik sektörü bu süreçte en çok etkilenen alanlardan birisi. Binlerce, on binlerce insan uzun bir süre boyunca işsiz kaldı. Yaşamına son verenler oldu. Zaten hâlihazırda Türkiye’de dünyanın diğer yerlerine göre daha zor olan bir sektör ve çalışanları, hacmen inanılmaz bir şekilde küçülmek zorunda kaldı. Umarım bu süreç bir an önce biter ve bu sektördeki herkes önünü görebilir.” 

“Bana güç veren şey, üretme istediğimin devam edeceğinden emin olmam. Çok daha güzel ve farklı hayallerim var. Yurt dışında bulunmak istiyorum müziğimle örneğin. Bu ve bunun gibi şeyler bana inanılmaz umut veriyor.”

“Nasıl günler bu günler: Müzisyenlerden mektuplar” dosyasının tamamını okumak için buradan Bant Mag. No: 74’e ulaşabilirsiniz.

Yükleniyor...