Naber müzik gündemi?

Yazı: Güven Yalın

Haftanın müzik gündeminden havadisler, vedalar ve gözümüze çarpanlar.


Miskinler yazı “Aşkın Sahtesi” ile başladı

Uzun yıllardır yerli sahnede rock’n’roll ekseninde üretimler yapan Güneş Akyürek, Ozan Çanak, Uygar Çetiner, Durukan Yaşar ve Deniz Ağan’ın güç birliği Miskinler’le tanışın. Geçtiğimiz haftalarda “hep hayal ettiğimiz Anadolu Pop grubumuzu sonunda kurduk.” mesajıyla sosyal medya hesaplarında Barry imzalı fotoğraflarıyla boy gösteren ekip, ilk teklisi “Aşkın Sahtesi”ni Tarla Records etiketiyle serbest bıraktı. Davulculuğuna aşina olduğumuz Uygar Çetiner’in mikrofon başındaki performansına dikkat. Yaz boyunca her ay yeni şarkılar paylaşacak Miskinler’in ilk 45’lik plağı da 12 Haziran’da yayımlanacak.  “Aşkın Sahtesi / O Yâre” için ön siparişler an itibarıyla Rainbow 45 Records aracılığıyla veriliyor. 


Neko Case, Neko Case’i anlatıyor 

90’ların sonlarından bu yana tesiri yüksek bir folk / country / alternatif rock külliyatına imza atan Neko Case, bir kariyer retrospektifi olan son albümü Wild Creatures’ın ardından bir de otobiyografi kaleme aldı. Aynı zamanda The New Pornographers grubunun da üyesi olan Neko Case, Ocak 2025’te Grand Central Publishing etiketiyle yayımlanacak ilk kitabına The Harder I Fight, the More I Love You (Daha çok savaştıkça, seni daha çok seviyorum) adını vermiş. Yaşantısını kaleme alma motivasyonunu da şöyle özetliyor: “Umarım hikâyem bir sevgi büyüsü yaratır, herkesi içeri davet eder ve birbirimizle hiçbir bağlantımızın olmadığı yanılgısını yerle bir eder.”


MELT Festival için yolun sonu

Avrupa’nın en büyük açık hava elektronik müzik festivallerinden biri olan MELT Festival, önümüzdeki ay düzenlenecek yeni edisyonun ardından 27 yıllık serüveninin sonuna geliyor. Leipzig ve Berlin arasında konumlanan; 20. yüzyılın ortalarından endüstriyel makinelerin sergilendiği bir açık hava müzesi olan Ferropolis’in ev sahipliği yaptığı MELT’in yöneticisi Florian Czok, Resident Advisor’a yaptığı açıklamada “Son yıllardaki kararlılığımıza ve çabalarımıza rağmen, orijinal MELT’in artık Alman festival pazarına uymadığının farkındayız.” diyerek durumu özetlemiş. MELT Festival’ın Flying Lotus, Atoms for Peace, alt-J gibi isimlerin çaldığı 2010 edisyonundan izlenimlerimizin yanı sıra Dan Deacon ve Adana Twins’le yapılmış röportajların yer aldığı video, Bant Mag. YouTube kanalının derinliklerinde bekliyor.


HATEMALE’in ilk konserine davetlisiniz

Hayatımıza Farfara ile giren Etkin Çekin, uzun yıllardır Berlin’de heyecanla takip ettiğimiz işlere imza atıyor. Belaruslu multi-enstrümantalist Galina Özeran’la duo projesi God Is God, bestelediği film müzikleri, kurucusu olduğu bağımsız plak şirketi Kinship’le yaptığı bol keşif vadeden yayınlar derken yepyeni bir grupla tekrar aramızda şimdi. Davul-gitar-bas üçlüsü HATEMALE, ilk konserini bundan yaklaşık bir ay önce Berlin’de verdi. Grungepunk / stoner rock gibi kodlara sahip yoğun ve sürükleyici bir müzik yapıyorlar. DIY düsturuyla ilk albümlerini kaydetmişler; ne şekilde ve ne zaman çıkacak merakla bekliyoruz. HATEMALE ile yüksek bir tanışma için buraya, üçlünün ilk konserinin 25 dakikalık bangır bangır videosuna uğramanız tavsiye.


Beach Fossils yıllar sonra yeniden İstanbul’da

2010’da City Star Nights serimiz kapsamında artık hayatımızda olmayan venü Ghetto’da konuk ettiğimiz Beach Fossils, geçtiğimiz yıl paylaştığı Bunny albümünün turnesi kapsamında İstanbul’a dönüyor. Captured Tracks ve Bayonet Records etiketleriyle yayımladığı albümlerle dream pop türünün belirleyici gruplarından biri olan Beach Fossils, %100 Müzik katkılarıyla 9 Ağustos’ta Blind sahnesinde olacak. Konserin biletleri 7 Haziran Cuma saat 12.00 itibarıyla Biletix ve Passo’da satışta.