NBA ve 2K ortaklığı uzun yıllar devam edecek

NBA sevdalısı video oyunu tutkunlarının favorisi NBA2K, bir basketbol yıldızı olma deneyimini yaşatmaya uzun bir süre daha devam edecek.

Yaklaşık 20 yıldır devam eden NBA ve 2K ortaklığı, bugüne dek toplamda 86 milyonu geçen satış istatistikleriyle video oyun dünyasının en önemli iş birliklerinden birine dönüştü. Oyun, zaman içerisinde yalnızca NBA maç simulasyonu olmaktan çok daha öteye geçti ve kariyer moduyla oyunculara bir NBA yıldızı olma deneyimini sponsorluk anlaşmalarından ağır idmanlara her katmanıyla yaşatmaya başladı. Dünya genelinde gerçekleşen çevrimiçi turnuvalar, gerçek maç yayın ekibinin oyuna dahiliyeti ve birçok farklı unsuruyla NBA kültürüne dair hemen her şeyi içinde barındıran NBA2K, 2018 yılında dünya genelinde en yüksek oynanma istatistiklerine ulaştı ve bunun 2019’da da artarak devam etmesine kesin gözüyle bakılıyor.

NBA ve 2K arasındaki anlaşmanın detayları paylaşılmadı ama uzun süreli bir ortaklık konusunda el sıkışıldığı gelen haberler arasında. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Take Two Interactive başkanı Strauss Zelnick, geride kalan yıllarda NBA’in kendileri için harika bir partner olduğunun altını çizdi ve karşılıklı olarak daha geniş kitlelere ulaşabilmenin yollarını aradıklarını belirtti.

Spor oyunlarında genellikle en popüler yapım şirketi olan EA Sports’un NBA Live serisiyle rekabetinde uzun yıllardır galip gelen taraf olan NBA2K’in bu başarısı daha da devam edecek gibi görünüyor.