Ne dinlesek: Jerusalem In My Heart, Hedonutopia, Taraka ve dahası

Tazecik albüm ve teklilerden hazırladığımız güncellenen Spotify listemiz sizi bekliyor! Öne çıkan kayıtlar ise hemen aşağıda.

ALBÜM: Jerusalem In My Heart – Qalaq
(Constellation) 

Avangart ve elektro-akustik fikirlerle Arap müziği geleneklerine farklı açılardan yaklaşan Jerusalem In My Heart’ın düetlerden oluşan yeni albümü. Lübnanlı müzisyen, bu albümüne Arapça’da “derin endişe” anlamına gelen Qalaq ismini vermiş, nitekim albüm de bu hissiyatı bütününe yaymakta oldukça etkili. Moor Mother, Rabih Beaini, Lucrecia Dalt, Tim Hecker ve Greg Fox gibilerinin eşliğinde, her parçada farklı dehlizlere dalıyoruz.

TEKLİ: Los Bitchos – Las Panteras
(City Slang)

Psikedelik soul sevenler buraya! Altın Gün’ün geçtiğimiz yaz yayımlanan Kısasa Kısas kaydındaki eşlikçisi olarak tanışmış olabileceğiniz; İngiltere, Avustralya, İsveç ve Güney Amerikalı 4 kadından oluşan Los Bitchos, coşkulu psikedelik tınılarını biriktirdiği ilk albümlerinden bir fragman yayımladı. Parçanın, retro referanslar ve türlü dans figürleriyle dolu klibi de burada.

TEKLİ: Big Thief – Change
(4AD)

Pandemi günlerinde 50 yeni şarkı yazmış indie folk grubu Big Thief. Bunlardan 20 tanesi tek albümde toplanacak. Duyurunun hemen ardından paylaşılan “Change” şarkısında solist Adrianne Lenker, “Ayın yükselişini hiç görmeden sonsuza kadar güneşe bakabilir misin?” diye soruyor.

ALBÜM: BADBADNOTGOOD – Talk Memory
(XL Recordings / Innovative Leisure)

Progresif cazın günümüzdeki en kıymetli temsilcilerinden biri olan grup, 9 dakikalık görkemli açılışının ilk saniyesiyle birlikte kalbin içine sızan, etkileyici bir koleksiyonla çıkageldi. Karmaşık kompozisyonlar ve incelikli düzenlemelerin biçimlendirdiği oldukça teatral bir kayıt olan Talk Memory; Arthur Verocai, Laraaji, Brandee Younger, Karriem Riggins, Terrace Martin gibilerinin katkılarıyla dinleyeni yer yer kaotik, yer yer meditatif diyarlara yolculuk ettiriyor.

TEKLİ: Hand Habits – Clean Air
(Saddle Creek)

Hand Habits’den, yeni albüm öncesi son tadımlık. The War On Drugs’ın Dave Hartley’i ile iş birliğinden çıkma, serin bir folk-rock baladı. Meg Duffy, parçayı şöyle anlatıyor: “Netliği bulmak ve bizimkinden farklı olsa bile bir başkasının deneyimini suçlama veya kızgınlık olmaksızın gerçek olarak kabullenmekle ilgili.” Müzisyenin dinleyiciyle birlikte, dramatik ışıklar altında kendinden geçtiği konser anlarına götüren video ise burada.

TEKLİ: Hedonutopia – Bi Sen Değil
(Dokuz Sekiz Müzik)

Hedonutopia her yıla, hatta her sonbahara bir albüm ortalamasıyla karakteristik şarkı yazımını derinleştirmeye devam ediyor. Ufukta beliren yeni albümden ilk tekli “Bi Sen Değil”, yoğun synth katmanları ve bir sanrı gibi tınlayan bol tekrarlı vokalleriyle hemen kana karışıyor. Kutay Akyürek ve Sevinj Yusifova’nın ellerinden çıkan klibi de hemen burada.

ALBÜM: Taraka – Welcome to Paradise Lost
(Rage Peace)

Brooklyn çıkışlı kız kardeşler duosu Prince Rama’nın 2019’daki ayrılığının ardından ilk solo albümüyle gelen Taraka, kaydı internet öncesi cennete geri dönmek için canlı bir yılanla sıcak bir Teksas galerisinde hücre hapsindeyken tasarlamış. Müzisyen, lo-fi punk marşlarından oluşan koleksiyonu, “Can sıkıntısı ve hayal kırıklığının ilkel, heyecan verici, kirli ve tavizsizce hayat dolu bir kutlaması” sözleriyle özetliyor.

TEKLİ: Curtis Harding – With You
(ANTI-)

If Words Were Flowers albümü ile önümüzdeki ay geri dönmeye hazırlanan Curtis Harding’in, SASAMI ile ortaklığından çıkan taze güzellik. Kendinizi Harding’in puslu vokali ve ona eşlik eden yaylıların kollarına bırakın.

TEKLİ: Jeff Tweedy – C’mon America / UR-60 Unsent
(Sub Pop)

Wilco’nun beyni Jeff Tweedy’nin yeni parçaları, Sub Pop’un 45’lik serisi Sub Pop Singles Club kapsamında paylaşıldı. İlki, hiç yayımlanmamış bir dizi bilim kurgu şiirinin şarkılaştırılmış versiyonlarından biri. “UR-60 Unsent” ise “hiç gönderilmemiş kara sevdalı bir mixtape’in hazin hikâyesi”ni anlatan bir şarkı.

ALBÜM: New Mexican Stargazers – Highway Dreamscape 
(Not Not Fun)

Lo-fi pop meraklısı kulakları geride kalan 3 yılda çeşitli güzelliklerle selamlayan New Mexican Stargazers’ın, muhtemelen istemsiz olarak bir konsept albüme evrilmiş yeni güzelliği. Uzun bir yolda, arabanın patlak hoparlörlerinden radyo frekansları arasında süzüldüğünüzü hissettirecek cinsten bir albüm. Kirden, pastan ve arızadan hoşlananlara gelsin!

TEKLİ: Black Country, New Road – Chaos Space Marine
(Ninja Tune)

7 kişilik BC,NR orkestrası, yeni albüm Ants From Up There için 4 Şubat 2022’ye randevu verdi. Yer yer bir tür uzay operası, yer yer post-punk hislenmelerini buluşturan ilk tekli için solist Isaac Wood’un yorumu, grubun şimdiye dek yazdığı en iyi şarkı olduğu yönünde. 

TEKLİ: Nilipek. – Bir Gün Beni Arzularsan Gel
(Bağımsız)

Söz ve müziği Bülent Taşören’e ait şarkıya yapılan cover’ın prodüksiyonu için Taner Yücel’le ortaklaşılmış. Orijinal şarkıyı, şehvetli ve parlak kılıfından sıyırıp kendine özgü kırılgan dünyaya hiç zorlamadan aktarmış Nilipek. Şarkıyı bir mutfak şefi suretinde izlediğimiz Sıdık Kayak’ın sürükleyici koreografisiyle birlikte dinlemek isteyenleri buraya alalım.

ALBÜM: Shannon Lay – Geist
(Sub Pop)

Almanca karşılığı “ruh” olan yeni albümüyle ilgili Shannon Lay şöyle bir mesaj veriyor: “Tüm yaşadıklarımıza rağmen, insan ruhunun gücünü görmek hayranlık uyandırıcıydı. Kendimize ve başkalarına karşı nezaket ve sevgiyle ilerleyelim. Yaşadığımız hayatlardaki güzelliği ve merakı görelim, her ânı takdir edelim.” Müziğin iyileştirici etkisini derinden hissedeceğiniz bir kayıt olduğuna en ufak bir şüphe yok.

TEKLİ: Cat Power – Bad Religion / A Pair of Brown Eyes
(Domino Recording Co)

Cat Power’ın 3. cover derlemesinde Nick Cave, Lana Del Rey, The Replacements, Iggy Pop, Billie Holiday gibilerinden parçaları, müzisyenin uysal ve narin vokalinden dinleyeceğiz. Dinlediğimiz ilk tekliler, kendisi için şifalı bir pratiğe dönüşen Frank Ocean’dan “Bad Religion” ve The Pogues’dan “A Pair of Brown Eyes” yorumları.

TEKLİ: Dave Gahan & Soulsavers – Metal Heart
(Sony Music)

Imposter albümünde “favori şarkı yazarlarına” saygı duruşunda bulunuyor Dave Gahan. İlk tadımlık ise bir Cat Power yorumu. Soulsavers’la birlikte hayata geçirdiği albümde yer alacak diğer parçalar arasında Neil Young, Bob Dylan, PJ Harvey, Mark Lanegan’dan besteler mevcut.

ALBÜM: Efterklang – Windflowers
(City Slang)

Bir parça iyimserliğe ihtiyaç duyanlara ilaç gibi gelecek yeni albümünde Efterklang, senfonik pop, post-rock ve elektronik müziğin kesişim kümesinden seslenmeye devam ediyor. Adını, her ilkbaharda Danimarka ormanlarının zeminini kaplayan ve hızla yok olan çiçeklerden alan Windflowers, umutsuzluğa kapılanlara samimiyetle el uzatıyor.

TEKLİ: Deap Vally – Magic Medicine
(Cooking Vinyl)

Los Angeles çıkışlı rock’n’roll ikilisi, yeni şarkılarının en başta çeşitli (doğal ya da yapay) yollarla kafayı bulmakla ilgili olduğunu fakat COVID günlerinde yeni anlamlar kazandığını söylüyor: “Eğlenmeyi ve tekrar özgür hissetmeyi güvenli kılmak için, mucize bir tedaviye her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var.”

TEKLİ: The KVB – Unité
(Invada Records)

The KVB’nin yeni teklisi, “Güçlü kick davulları ve gıcırtılı elektroniklerle Berlin’de yaşadığımız zamana bir saygı duruşu”. Büyük neon tabelalarda marka logolarına benzer şekilde şarkı sözleri ve grup üyelerinin takip edildiği, şehirleşmenin potansiyel karanlık geleceğini distopik bir bakışla sunan klibine de buradan bakabilirsiniz. 

TEKLİ: Robert Glasper & D Smoke & Tiffany Gouche – Shine
(Loma Vista Recordings)

2012 ve 2013’te yayımlanan Black Radio isimli albüm serisine bir üçüncü ekleneceğini müjdeleyen tekli. Rapçi D Smoke tarafından birbirinden güzel manzaraları hayal etmeye çağırılırken Tiffany Gouche’ın sesiyle bir elmas gibi parladığınızı hissedeceksiniz. Robert Glasper akorlarının peşinden sürüklenmeye devam, siyah-beyaz performans videosu için buraya.

TEKLİ: Kristine Leschper – Figure and I
(ANTI-)

Mothers’ın Kristine Leschper’inden ikinci solo kayıt. Parçayı, elleri bir enstrüman olarak kullanmanın kolaylığı ve erişilebilirliğine duyduğu heyecanla yazmış. Alkışlar ve hipnotik vokallerle örülü şarkının, bir kadının ellerini takip ettiğimiz Lynne Sachs imzalı klibine buradan ulaşabilirsiniz.

ALBÜM: James Blake – Friends That Break Your Heart
(Republic / Polydor Records)

James Blake’in yaratıcı elektronik numaralarla lezzetli akustik dokunuşları harmanladığı; duygu yüklü sözlere ve tabii ki falsettolarla dolu baladlara doyuran yeni albümü. SZA, JID, SwaVay ve Monica Martin ile iş birlikleri bulunmakta. Müzisyenin yumuşak vokalini ve yarattığı yoğun sonik atmosferi sevenler keyifle dinleyecektir ancak albüm öncesi yayımladığı teklilerle yükselttiği beklentiyi karşılayabiliyor mu, emin değiliz.

TEKLİ: Mitski – Working for the Knife
(Dead Oceans)

Bir süredir albüm ve turnelere ara veren Japonya asıllı indie rock müzisyeni Mitski, kayboluşunu unutturan tanıdık tınılarla döndü. İnsanlığın sömürülmesinin bir dünya gerçeği oluşuna dokunan yeni şarkısı “Working for the Knife”, Mitski’nin cesur ve zarif hâliyle gergin bir düzlemde vücut buluyor.

Yazı: İlayda Güler, Cem Kayıran