Ne dinlesek: Squid, Hiatus Kaiyote, Mabel Matiz ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden hazırladığımız güncellenen Spotify listemiz sizi bekliyor! Haftanın öne çıkan kayıtları ise hemen aşağıda.

HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI
TEKLİ: Squid – Paddling
(Warp Records)

İngiliz grubun ilk albümü Bright Green Fields’la buluşacağımız 7 Mayıs’a bir an önce ışınlanmak istiyoruz. Harika fikirlerle dolu ve sürükleyici bir şarkı “Paddling”. Tıpkı önceki tekliler “Narrator”, “Sludge” ve “Broadcaster” gibi ağzımızın suyunu akıtıyor. 

TEKLİ: Mick Jenkins – “Designer Frames” (Prod. Kaytranada)
(Bağımsız)

Kaytranada’nın iki Grammy ödülü kazanmasının ardından, sıkı dostu ve iş birlikçisi Mick Jenkins, SoundCloud üzerinden tebrik amaçlı bir paylaşım yaptı. İkilinin daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış bu ortaklığı, yeni Mick Jenkins albümünün yaklaştığını işaret ediyor.

EP: Akış Ka – Sana Bir Sır Vereyim Mi? (Ağzı Sıkı Remixes)
(Bağımsız)

2017’den bu yana İstanbul’un drag sahnesinde üretimlerini sürdüren Akış Ka’nın 2020 sonlarında yayımladığı “Sana Bir Sır Vereyim Mi?” teklisine yapılmış beş nefis remiks bir arada. Robogeisha’dan iki remiksin yanı sıra Age Reform, Taner Yücel ve Jön’ün dokunuşlarıyla, Akış Ka’nın sırrına farklı düzlemlerde kulak veriyoruz. 

TEKLİ: Alastor – Death Cult
(RidingEasy Records)

İsveçli doom metal grubu Alastor, yeni albüm Onwards and Downwards için 28 Mayıs’a randevu verdi. İlk tekli “Death Cult”, yüksek enerjisi ve akla kazınan gitar cümleleriyle uzun bir yola çıkıp gazı kökleme isteği yaratıyor. 

TEKLİ: Öykü Aras – Uyan
(Shalgam Records)

Farklı disiplinlerde yaptığı üretimlerle tanıdığımız Öykü Aras’ın ilk teklisi, özüne yabancılaşmış insana yapılan bir çağrı. Zengin bir orkestrasyon ve ferah bir düzenlemeye sahip şarkının prodüktörü Şevket Akıncı. Klip de Volkan Ergen yönetmenliğinde çekilmiş. 

TEKLİ: Mabel Matiz – Kahrettim
(Pose Records)

Prodüksiyonunda Flytones ve Da Poet’in yer aldığı yeni Mabel Matiz teklisi. Ritmik düzenlemeleri ve yoğun synth katmanlarıyla Mabel Matiz’in bestelerindeki farklı sulara yelken açma geleneğini sürdürüyor “Kahrettim”. Ballroom kültürüne bir saygı duruşu gibi hissettiren harika klibi de Mirza Odabaşı çekmiş.

ALBÜM: Allie Crow Buckley – Moonlit and Devious
(Bağımsız)

Los Angeles çıkışlı müzisyenin ikinci albümü, karantina günlerinin bir ürünü. Mistik ve albüm akışında çeşitlenen bir sonik dünyada yankılanıyor. Jane Weaver diskografisinin erken dönemlerini çağrıştıran bir albüm.

TEKLİ: Gwen Stefani – Slow Clap
(Interscope Records)

Basketbol topu, kasetçalar, dondurma külâhı, boombox, püsküller, bir okuldan öğrenci dolapları… Tüm bu objelerin ortasında da sanki “Western realness” edasıyla hazırlanmış kostümüyle Gwen Stefani. Yeni teklisi “Slow Clap”in kapak görselinde 90’lara selam çakıyor. Şarkı? Şarkı da No Doubt dönemlerini akıllara getiren cinsten. Ama anlayacağınız, kafalar biraz karışık.

EP: Do Nothing – Glueland
(Exact Truth)

2021, post-punk sevenler için harika bir yıl olmaya devam ediyor.  Nottingham çıkışlı Do Nothing’in bir yıl aranın ardından gelen ikinci EP’si, kıvrak bas yürüyüşleri ve solist Chris Bailey’nin karakteristik söyleşiyle parlıyor. Favorilerimiz “Uber Alles” ve “Rolex”.

TEKLİ: Selin Gökova – Haze
(Circa Recordings)

Piyanist ve besteci Selin Gökova’nın klasik müzik birikimlerinin izlerini sürebileceğiniz, dokunaklı anlarla bezeli ilk teklisi. “Haze”, pandemiyle tanıştığımız belirsizlikler evreninin psikolojik tonuna ayna tutuyor.

ALBÜM: Hayvansaray – Hayvani
(Tamar Records)

Hayvansaray, alt türlerin dip köşelerinde yankılanan yeni albümü Hayvani ile geri döndü. Bu seferki dinleme seansımız, bir “hip hop space fabl opera”.

TEKLİ: Deniz Cuylan – Object of Desire
(Hush Hush Records)

Deniz Cuylan, uzun kariyerinin ilk solo albümünü 19 Mart’ta yayımlayacak. İkinci tekli “Object of Desire”ın bünyede masaj etkisi yaratan hızlı arpejlerine, İdil Ergün siyah-beyaz dokular ve geometrik şekillerin ön plana çıktığı bir görsel evren yaratarak eşlik etmiş.

TEKLİ: Burakbey – \pürhayal/
(Sony Music Türkiye)

Burakbey’in üç bölümden oluşan son şarkısı “\pürhayal/”in klibinde, mini bir b-movie izliyoruz. Sözleriyle birlikte senaryosunu da yazdığı klipte Burakbey, bir çöl bedevisi ve bir disko divası üzerinden gerçekliği sorguluyor. Yönetmen koltuğunda Cemre Okyay var.

TEKLİ: Rose City Band – Silver Roses
(Thrill Jockey)

Moon Duo ve Wooden Shjips gitaristi Erik “Ripley” Johnson’ın solo projesi Rose City Band’in yeni teklisi. Slide gitar cümlelerinin ruhunuzu okşayacağı kırılgan ve dingin bir evrenden sesleniyor.

TEKLİ: Hiatus Kaiyote – Get Sun (feat. Arthur Verocai)
(Brainfeeder)

Avustralyalı progresif caz grubu Hiatus Kaiyote, altı yılın ardından yeni bir albüm müjdeledi. Ekibin Brainfeeder etiketiyle yayımlayacağı ilk albüm Mood Valiant, gitarist ve şarkı yazarı Nai Palm’ın meme kanseri teşhisinin ardından hayat bulmuş; değişimler ve kayıplara değinen bir koleksiyon olacak. İlk teklide ekibe Brezilyalı müzisyen Arthur Verocai eşlik ediyor. Can alıcı groove’lar ve sinematik bir düzenleme ön planda.

TEKLİ: Can Tan – Soul Path Ng+ Remix
(Shalgam Records)

Toz ve Toz, Motorr Moose ve Robotik Hayaller gibi gruplarıyla tanıdığımız Can Tan, 2019 tarihli albümü Soul Path’te arcade oyunlarının müziklerine selam çakmıştı. Albüme ismini veren şarkıya yaptığı yeni remiksinin içinden çıkamıyoruz. Can Tan’ın elektronik üretimlerine yer vereceği son numarası Trash Can Boy’un geçtiğimiz haftalarda yayımlanan ilk teklisi de burada.

TEKLİ: Görkem Karabudak – Akılsız Başın Sürgünü
(Sümbül Plak) 

2021 sonuna dek 1-2 aylık aralıklarla yayımlanacak şarkılarla tamamlanacak bir EP’nin ilk halkası bu şarkı. Bir şarkı dediğimize bakmayın, içinde bir mini albüme dönüşebilecek kadar fikir var.

Yükleniyor...