Nene H ve temsiliyeti önceliklendiren plak şirketi: UMAY

İstanbullu sanatçı ve DJ Y.UNAN ile birlikte marjinal bireyler için güvenli alanlar ve janrlar ötesi bir rave deneyimi yaratmak üzere kurduğu Sirän kolektifinin yanı sıra solo DJ ve prodüktörlük işleriyle de radarımızda olan Berlin’de yerleşik müzik insanı Nene H, UMAY adlı etiketinin faaliyete geçtiğini duyurdu. Yeni plak şirketi, dinleyenleri taze seslerle buluşturmak kadar, müzik endüstrisinde adil bir ekosistem oluşturmaya katkı sağlamayı da arzu ediyor.

Güney ve Batı Asyalı, Afrikalı ve QTBIPOC (Beyaz olmayan, Siyah, yerli kuirler ve translar) sanatçıları temsil etmeyi amaçlayan UMAY’ın ilk yayını; New York Ballroom sahnelerinde büyümüş, Türkiye kökenli, bugün ise Münih’te yaşayan BASHKKA’nın beş parçadan oluşan kısaçalarından bir tadımlık: “DeFol”. EP’nin başlığı olan Maktub ise adıyla müsemma, müzisyenin taşıdığı Türkiye mirası ve kuir topluluklarla kurduğu güçlü bağa yazılmış bir aşk mektubu, son derece kişisel bir proje. 

Kürtçe vokal sample’larıyla Chicago house tınılarını bir kazanda kaynatan BASHKKA, sonik dünyasını “Benim sound’um, üzerinde düşünülmüş bir sürecin değil; farklı sınırlardan, stillerden ve yeterince temsil edilmeyen tüm topluluklardan geçen duyguların bir yankısı.” sözleriyle tarif ediyor. Geçtiğimiz bir buçuk yılın meyvesi olan parçalar, müzisyenin yaşadıklarıyla baş etmek ve aynı zamanda onların tadını çıkarmak için kendisine alan ve dayanıklılık veren tüm hislerini karşılıyor.

15 Şubat’ta dinlemeye açılacak Maktub’un kapanışını, “DeFol”un Nene H remiksi yapacak. İlhamını Sümer mitolojisinde aşk ve cinsellik tanrıçası olan İştar ve yeraltı dünyasını temsil eden Ereşkigal’den alan kapak görselinin kürasyonu Kopenhag’dan Noah Umur Kanber’e ait. Yazın gelecek plak baskısı ve video klip de planlar arasında. UMAY’ın Bandcamp profili üzerinden ulaşılabilen merchlerden elde edilen gelirler ise Transseksüel Çocuklara Destek Derneği’ne (FSTB) gidiyor.