Netflix’in canlı aksiyon filmi “Gundam”a dair somut gelişmeler

Yoshiyuki Tomino’nun yaratıcısı olduğu, ilk bölümü 1979 yılında yayımlanan Japon anime serisi Gundam bu kez bir canlı aksiyon filmine uyarlanacak. İlk kez 2018’de duyurulan projeye dair somut gelişmeler gündemde.

Henüz bir oyuncu kadrosundan söz edemiyoruz ancak uyarlamada Jordan Vogt-Roberts yönetmen koltuğunda. Projenin yapımcısı da olan Roberts’ın filmografisinde Kong: Skull Island, The Kings of Summer gibi uzun metrajlar var. Kendisinin, şu sıralar geek âleminde heyecan yaratan bir diğer uyarlama olan Metal Gear Solid’in yönetmeni olduğunu da hatırlatalım. Roberts haricinde açıklanan bir diğer isim ise uyarlama senaryoyu kaleme alacak Y: The Last Man’in yazarı Brian K. Vaughan.

Filmin yayımlanacağı Netflix’le birlikte uyarlama, orijinal serinin arkasındaki animasyon stüdyosu Sunrise’ın da adını taşımaya devam edecek. Projenin bir diğer ortağı da ünlü yapım şirketi Legendary. Netflix ve Legendary, son dönemde Pacific Rim: The Black, Spectral ve Enola Holmes gibi yapımlar için de güçlerini birleştirmişti. Anlatılacak hikâye ve yayın tarihiyle ilgili detaylar da henüz gizli tutuluyor.

1980’lerle birlikte popülerliğini gittikçe arttıran Gundam, uzak bir gelecekte “Universal Century” olarak anılan bir zaman diliminde geçmekteydi. Uzay kolonilerine odaklanan hikâyede Zenon Kolonisi’nin dünyadan bağımsızlığını ilan edip, dünyaya karşı (seriye adını veren) Mobile zırhlarla girdiği amansız savaşı anlatıyor Gundam. En başta Mobile Suit Gundam adıyla yayın hayatına start veren seri zamanla üç filmlik bir kurguya dönüşmüş ve bu üçlemenin ilk halkası 1981 yılında gelmişti. Gundam maceraları, anime serisi ve filmlerinin yanı sıra manga olarak da okuyucuyla buluşmuştu.

Netflix’in Gundam filminin yeni bir sinematik evrenin başlangıcı olacağı yönünde söylentiler de gündemde. Alabildiğine dipsiz bir çizgi evren olmasını ve bu evrenin kendi içinde birçok farklı anlatıyı buluşturduğunu göz önüne alınca, yapımcıların uzun soluklu bir film serisi için kollarını sıvamış olma ihtimali olası görünüyor. Platformun şimdiye kadarki sınıfta kalan anime ve manga uyarlamalarından (bkz. Death Note) birtakım dersler çıkardığını umuyoruz.

Tokyo’daki dev Gundam robotu

Bu bilim kurgu hikâyesi, özellikle Japonya’daki popülerliğini hâlâ korumakta. Nitekim geçtiğimiz yıl Dünya Dönüyor köşemizde de haberlemiş olduğumuz gibi, Tokyo’daki bir eğlence parkının açılışında Gundam serisinden RX-78-2 modelinin 18 metrelik birebir kopyası üretilmişti. Üstelik bu devasa robot 25 tonluk kütlesine rağmen yürüyebiliyor, diz çökebiliyordu. Bu eğlence parkında Gundam temalı kafeler, mağazalar ve gösteri mekânları da açılacak.

Netflix’in yaklaşan bir diğer popüler anime uyarlaması: Cowboy Bebop

Gundam filmi için Netflix’le ortaklaşan anime stüdyosu Sunrise, yolu gözlenen bir diğer uyarlama için de streaming platformuyla birlikte çalışıyor. Yaklaşık üç yıldır gündemde olan Cowboy Bebop’ın canlı aksiyon film uyarlaması da Netflix-Sunrise hattında hayat bulacak. 

1998’de Japon televizyon kanalı TV Tokyo’da yayına başlayan Cowboy Bebop, Cartoon Network’ün Adult Swim programında yer verdiği ilk anime yapım olarak biliniyor. Serinin baş karakterleri olan Spike Spiegel ve Jet Black, bir uzay gemisiyle farklı gezegenlerdeki suçluları yakalamakla görevlendirilmiş bir ikili. Bruce Lee’yi andıran dövüş yeteneklerine sahip olan Spike Spiegel’i Netflix uyarlamasında canlandıracak oyuncu komedi serisi Harold & Kumar ve yeni nesil Star Trek filmlerinde izlediğimiz John Cho. Filmin 2021 bitmeden izleyiciyle buluşacağı konuşuluyor.

Yazı: Biçem Kaya