Nick Drake’ten önceki gizem: Molly Drake

Nick Drake’in annesi Molly Drake’in 60 yıl önce yapılmış kayıtlarından oluşan albümü, kızı Gabrielle Drake ve Bryter Music’ten dinliyoruz.

Efsanevi müzisyen Nick Drake’in annesi Molly Drake’in 1950’li yıllarda evlerinin oturma odasında piyano eşliğinde seslendirdiği şarkılar, Squirrel Thing Recordings etiketiyle 60 sene sonrasında bir albüm olarak yayınlandı. İlk olarak Nick Drake belgeseli A Skin Too Few’da duyulan Molly Drake şarkılarının gördüğü ilginin ardından, Drake ailesinin bir başka üyesi, Nick Drake’in ablası Gabrielle ve Bryter Music’ten Cally tarafından oluşturulan derlemede 19 şarkı yer alıyor. Molly Drake ismini taşıyan albüm dingin, eşlik edilesi ve atmosferik şarkı yapılarıyla, Drake’lerin evi ve yaşantısı hakkında ipuçları taşımasının yanısıra dinleyicide büyük bir merak da uyandırıyor.

Söz konusu albümü, Molly Drake’in ve Drake ailesinin müzikle olan ilişkisini ve Nick Drake’in müziğinde annesinin yansımalarını Gabrielle Drake ve Cally’yle konuştuk. 

Röp: Ekin Sanaç, Cem Kayıran – İllüstrasyon: Burak Dak

Müziğe dair en erken anıların nasıl? Annenin oturma odasında sergilediği performansların atmosferini nasıl tasvir edersin? O anlara dair hatırladığın ilk detaylar neler? Gabrielle Drake: Annemin aile oturma odamızdaki piyanoyu çalmadığı bir an hatırlamıyorum; aynı şekilde babamın da. Benim ailem için, televizyon günümüzdeki aileler için nasıl normal bir günlük hayat eşlikçisiyse, piyano da öyleydi. 

A Skin Too Few belgeselinden önce, Molly Drake’in işlerini daha geniş kitlelere ulaştırmak gibi düşünceler ya da girişimler olmuş muydu? GD: Hayır. 

Molly Drake albümünü bir araya getirebilmek için nasıl seçildi kayıtlar? Kendisinden kalan daha fazla kayıt var mı? Gelecekte yeni bir yayınlama olması mümkün mü? GD: Molly’nin işini ve hayat görüşünü yansıttığına, temsil ettiğine inandığımız şarkıları ve sarma teyplerin arasından bulabildiğimiz en iyi kayıtları seçtik. Daha fazla kayıt var. Şimdilik onları da yayınlamak gibi bir planımız yok.

Molly Drake’i zamanında şarkıları için adanmış bir şekilde çok çalışırken hayal ettiğimizde, sanki daha büyük bir kitlenin müziğiyle ilgilenebileceği hiç aklına gelmemiş gibi geliyor. Onu müziğini daha geniş bir anlamda ve düzeyde paylaşmaktan alıkoyan neydi sence? Yaşadığı dönemle, jenerasyonuyla da ilgili olduğunu düşünüyor musun? GD: Molly’nin işlerinin ailesi ve arkadaşları dışında kimse için yeteri kadar değerli olabileceğini düşündüğüne inanmıyorum. O kendini amatör bir müzisyen olarak görüyordu ve onun jenerasyonu için profesyonel ve amatör olmak arasındaki sınırlar bugün olduğundan çok daha kesin ve keskindi. Ve o özünde gerçekten alçakgönüllü bir insandı.

Molly Drake’in “Dream Your Dreams” şarkısı moda tasarımcısı Gary Graham’in 2014 sonbahar koleksiyonunu gösteren, Naomi Yang işbirliğindeki videosuna ilham verdi. Bu projenin oluşum sürecini nasıl buluyorsun? Tepkiler nasıl oldu? Ve gelecekte benzeri başka işbirliği projeleri de var mı? Cally: İş Molly ve Garry’nin yetenekleri arasında görsel bir uyum yakalamaya geldiğinde, Gabrielle özellikle renklerden ve dokulardan etkilendi. Molly’nin müziğinin yaratıcı endüstrilere sızmasına ve Gary gibi yeteneklerle buluşmasına artık şaşırmıyorum. Gary’yle tanıştım ve detaylara olan dikkatinden ve etraflı araştırma evresinden etkilendim, yaptığı şeyde bir uyum olduğu birçok şekilde görülüyordu. Örneğin müziği kullanışında. Filmi hakkındaki görüşlerden pek haberdar değilim; bizimkiler dışında. Projeler işbirliğinden ziyade ilham. (Molly’nin bizi ayakları altına almadan insanlara ilham verişi.)  

Röportajın tamamını okumak için buraya tıklayarak Bant Mag. No:42’ye ulaşabilirsiniz.


Yükleniyor...