Nuri Bilge Ceylan’ın “Kuru Otlar Üstüne” filminden ilk detaylar

Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi hakkında ilk detaylar paylaşıldı. Bu yılın başında Kuru Otlar Üstüne ismini taşıyacağını öğrendiğimiz film, 2022’de izleyici karşısına çıkacak. 

Oyuncu kadrosunda Deniz Celiloğlu, Merve Dizdar ve Musab Ekinci’nin yer alacağı film; Anadolu’nun ücra bir köyünde öğretmenlik yapan Samet adlı bir karaktere odaklanacak. Ceylan’ın sinemasını besleyen ve anlatılarının merkezinde yer alan Anadolu’nun yine bu filmde de başat role sahip olacağını anlıyoruz.  Samet’in içine saplandığı hayatı, zorunlu görevi bittikten sonra başka bir şehre tayin olma umutlarını yitirmesiyle gittikçe daha da karanlıklaştırırken; kendisi gibi öğretmen olan Nuray ile tanışmasının ardından daha farklı bir sürece evrilecek. 

Filme Fransa’dan da destek geldi. Olivier Père’nin başı çektiği ARTE France Cinéma’nın 2020 yılında toplanan 4. seçici kurulunun, yardımcı yapımcılığını ve ön satın alımını yapacağı 4 proje arasında Kuru Otlar Üstüne de var.

Filmin yapımcı departmanında Memento Films Production (Fransa), NBC Film, Komplizen (Almanya) ve ATMO (İsveç) yer alıyor. Çekimlerin 2021 yazında başlanması planlanıyor. Ayrıca bu yılın başlarında, TRT’nin düzenlediği 2. 12 Punto TRT Senaryo Günleri kapsamında, Ustalara Saygı TRT Ortak Yapım Ödülü’nün ilki Ceylan’ın Kuru Otlar Üstüne filmine verilmişti.

Nuri Bilge Ceylan’ın son filmi Ahlat Ağacı, Cannes Film Festivali’nde Palme d’Or için yarıştı ve pek çok uluslararası festivalde ödüller ve adaylıklar kazandı. Özellikle son dönem işlerinde Anadolu halkını ve çetin şartlarını, bozkırın eşsiz manzarasını adeta bir romandan okurmuş gibi perdeye yansıttı. Kendisinin de etkilendiğini belirttiği Dostoyevski ve Çehov’un sinematik karşılığı, Türkiye gerçekliğinde işlenmiş olarak Ceylan’ın filmlerinde izlendi. Bozkırı çağrıştıran başlığı ile yeni filmi de bu seriye eklenecek bir başka yapım olacak gibi duruyor.

Yazı: Biçem Kaya

Yükleniyor...