Park Chan-wook dur durak bilmiyor

Filmografisinde Oldboy (2003), Ah-ga-ssi / The Handmaiden (2016) gibi modern klasikler bulunan, Güney Kore sinemasının kilit isimlerinden Park Chan-wook; geçtiğimiz günlerde sona eren 75. Cannes Film Festivali’nden en memnun ayrılan isimlerden biri olsa gerek. Ana Yarışma seçkisinde yer alan yeni filmi Heojil kyolshim / Decision to Leave hem kendisine En İyi Yönetmen ödülünü getirdi hem de Screen Daily’nin meşhur eleştirmen tablosunda geçer not alan tek film oldu. Park sinemasını yakından takip edenlerin yüz güldürecek bir gelişme daha var: Ödül töreni sonrası verdiği demeçler, yeni projeler için arayı çok açmayacağını işaret eden cinsten.

Hollywood’a geçişini The Little Drummer Girl (2018) mini dizisiyle yapan Park Chan-wook’un bu sefer HBO ve A24 ortaklığıyla hayata geçecek bir dizi için kolları sıvadığı bilinmekteydi. Şu aralar ön prodüksiyon aşamasında bulunan The Sympathizer, Viet Thanh Nguyen’ın aynı isimli Pulitzer ödüllü romanından uyarlanmakta. 1970’lerin Güney Vietnam ordusuna sızmış, Kuzey Vietnam’dan bir casusun etrafında şekillenecek bir anlatı barındıracak dizide Robert Downey Jr. da rol alacak ve hızla yükselen bir kongre üyesi, bir CIA ajanı ve bir Hollywood film yönetmeni olmak üzere ABD sisteminin farklı kollarını temsil eden, birden fazla baş düşmanı canlandıracak.

Ne var ki yaklaşan tek Park Chan-wook projesi The Sympathizer değil. Deadline’a konuşan yönetmen; alışılmadık bir western ve kendi yazdığı bir bilim kurgu da dâhil olmak üzere, birkaç yeni filmi için fon arayışında olduğundan bahsetti. Öte yandan Costa-Gavras imzası taşıyan gerilim filmi Le couperet / The Ax’ın yeniden çevrimi için de pek hevesli olduğunu dile getiriyor yönetmen. Bahsi geçen film, ailesinin ihtiyaçlarını karşılaması gerekse de üç yıl gibi bir süredir işsiz olan; çareyi, hedefindeki şirkete başvurmuş güçlü rakiplerini öldürmekte bulan bir karakteri takip ediyor.

Park Chan-wook ve senarist Seo-kyeong Jeong’un tekrar güçlerini birleştirdiği, tazecik ödüllü Decision to Leave’i de gözümüz yollarda beklediğimizi ekleyelim. Hakları MUBI tarafından elde edilen yapımda, dağlık bir bölgede gerçekleşen muhtemel bir cinayet vakası üzerinde çalışan, işkolik ve özenli bir dedektif odakta. Şüphelendikleri arasında kurbanın eşi de var fakat bu kadına karşı istemsizce beslediği romantik duygular, soruşturma sürecinde işini pek kolaylaştırmayacak gibi.