Yeni Park Chan-wook filmine ilk bakış

Bong Joon-Ho, Kim Jee-Woon, Hong Sang-Soo, Lee Chang-dong gibi yönetmenler henüz uluslararası arenada büyük yankı uyandırmamışken, bugün modern bir klasik olarak kabul gören Oldeuboi / Oldboy’u neredeyse 20 yıl önce önümüze getiren Park Chan-wook, şüphe yok ki Güney Kore sinemasının kilit isimlerinden. Sympathy for Mr. Vengeance, Oldboy ve Lady Vengeance’dan oluşan intikam üçlemesinin yanı sıra Thirst, I’m a Cyborg But That’s OK ve yine modern bir klasik olan The Handmaiden gibi yapımlara sahip filmografisine, bir John le Carré romanından uyarlanan mini dizi The Little Drummer Girl’ü katmıştı son olarak. 

Sık sık birlikte çalıştığı senarist Seo-kyeong Jeong ile tekrar güçleri birleştiren Park Chan-wook, 75. Cannes Film Festivali’nin resmî seçkisinde yer alan yeni filmi Decision to Leave ile dört yıllık bir aranın ardından sahalara dönüş yapmaya hazırlanıyor. Polisiye sularda yüzeceği söylenen, tekrar Güney Kore topraklarına döndüğü yapımda; dağlık bir bölgede gerçekleşen muhtemel bir cinayet vakası üzerinde çalışan, işkolik ve özenli bir dedektif odakta. Şüphelendikleri arasında kurbanın eşi de var fakat bu kadına karşı istemsizce beslediği romantik duygular, soruşturma sürecinde işini pek kolaylaştırmayacak. Filmden ilk fragman ve poster hemen aşağıda:

Dijital platformların iyiden iyiye sinema sektörünü şekillendirdiği şu günlerde yayın hizmeti vermekle yetinmeyen, bir süredir finanse ettiği veya dağıtımını üstlendiği yapımlarla da gündemde olan MUBI’nin, Decision to Leave’in haklarını elde ettiği biliniyor. Kuzey Amerika, Birleşik Krallık, İrlanda, Türkiye ve Hindistan’da MUBI etiketiyle vizyona girecek film, daha sonra platform kataloğuna da eklenecek. Bu, şirketin şimdiye kadar yaptığı en büyük anlaşma olarak kabul ediliyor.

Decision to Leave’in Ana Yarışma’da David Cronenberg, Kelly Reichardt, Claire Denis, Ruben Östlund, Hirokazu Kore-eda, Cristian Mungiu gibi yönetmenlerin yeni incileriyle ter dökeceği 75. Cannes Film Festivali için takvimlerde 17-28 Mayıs işaretlenmişti. Festivalin resmî seçkisini henüz incelememiş olanları buraya alalım.