Pedro Almodóvar ve Penélope Cruz’u yeniden buluşturan “Madres paralelas”a ilk bakış

İlk İngilizce filmi olan kısa metraj The Human Voice ile geçtiğimiz aylarda hasret giderdiğimiz Pedro Almodóvar, bir süredir geliştirmekte olduğu Madres paralelas isimli projenin senaryosunu, karantinanın ilk üç ayında yazmıştı. Yine pandemi döneminde prodüksiyon sürecini başlatan Almodóvar, sıkı güvenlik protokolleri kapsamında sürdürdüğü çekimleri nihayet tamamladı. Yapım şirketi El Deseo, kamera arkasından bir video ve filmden ilk görselleri yayınlayarak, prodüksiyonun bitişini kutladı.

Görsellerde, oyuncu kadrosunda yer alan Penélope Cruz ve Rossy de Palma başta olmak üzere, yönetmenin ilham kaynaklarından birkaçıyla yeniden bir araya geldiğini görüyoruz. Son olarak Veneno’da izlediğimiz, kendisiyle ilk kez çalışan Israel Elejalde ile Almodóvar evrenine yabancı olmayan Julieta Serrano’nun yanı sıra Aitana Sánchez-Gijón ve Milena Smit ekipteki diğer isimler. Cruz, Sánchez-Gijón ve Smit; anlatıdaki üç anneye hayat verecekler.

Kusurlu anneliğe adanmış bir film

Madres paralelas ile kadın evrenine, anneliğe, aileye dönüyorum. Önceki nesillerin ve torunların öneminden bahsediyorum. Hafızanın kaçınılmaz varlığı. Filmografimde pek çok anne var, bu hikâyenin parçası olanlar ise çok farklı. Anlatıcı olarak şu an bana daha çok, kusurlu anneler ilham veriyor.” diyor ünlü yönetmen. Hayata evladıyla bağlanan, çocuğunun suçunu üstlenen, fedakâr veya güçlü anneler görmeyeceğiz sanki bu kez.

Çoğu Almodóvar filminde olduğu gibi Madrid’i mesken tutacak yapım, aynı gün doğum yapan anneleri odağına alacak. Bu annelerin çocuk yetiştirme sürecinin ilk yılları, paralel şekilde anlatılacak. 

Madres paralelas’ın kuvvetli bir dram olduğunu ya da en azından öyle olmasını umduğunu söyleyen Almodóvar, filmin sinema salonlarında deneyimlenmesini arzuladığını da belirtiyor.

Yükleniyor...