Pek bilmediklerinizde bugün: “A SAUCERFUL OF SECRETS”

Pink Floyd’un Syd Barrett, David Gilmour, Rogers Waters, Nick Mason ve Rick Wright beşlisi olarak kaydettikleri tek albüm olan A Saucerful of Secrets’ın yayınlanışının 50. yılı şerefine albüm hakkında pek bilmedikleriniz burada!

Yazı: Gizem Kayar

“A Saucerful of Secrets” parçasındaki vızıltı

David Gilmour, Guitar World’ün Şubat 1993 sayısında verdiği röportajda albüme adını veren “A Saucerful of Secrets” parçasında kullandıkları alışılmışın dışındaki gitar teknikleri hakkında şunları söylüyor:

“Parçanın orta kısmında gitar çoğunlukla yerde duruyordu. Stüdyoda kullandığımız mikrofon ayaklarından birini gevşetmeyi denedim. Mikrofon ayaklarının uzun bacağa bağlanan üç çelik ayaktan oluştuğunu bilirsiniz. Bu ayaklardan birini gitar üzerinde aşağı yukarı hareket ettirerek vızıltıya benzer tınıları yarattım. Daha sonradan ortaya çıkan başka bir teknik daha var: Bir parça çeliği gitarın telleri üzerinde gezdirerek tınısını beğendiğim yerlerde durmak. Aslına bakılırsa e-bow gibi bir şey.”

“Tahta bir bacak, savaşta kazanılan bir kupa gibidir.”

Mojo dergisinin Aralık 2009 sayısında Roger Waters albümün en çok ses getiren şarkılarından “Corporal Clegg”in hikâyesini anlatırken şarkının aslında bir biyografi olmasından bahsediyor. Müzisyenin babasının İkinci Dünya Savaşı’nda kaybettiği ayağı üzerine yazılan şarkıda Waters durumu bir nebze sarkastik bulduğunu söylüyor ve düşüncelerini “Tahta bir bacak, bir nevi savaşta kazanılan bir kupa gibidir.” şeklinde anlatıyor.

asaucerful kapak

Storm Throgerson ve Pink Floyd’un yolları kesişiyor

Albümün kapak tasarımı Storm Thorgerson’a ait. EMI’ın o dönem The Beatles’tan sonra dışarıdan birisine kapak yaptırmasına izin verdiği ikinci grup Pink Floyd oluyor. Thongerson tasarımda bilimkurgu ögelerinden ve fen bilimi ders kitaplarından esinleniyor, bu imgeleri daha çok yeşil tonları kullanarak birbiri içine geçen bir formda kullanmayı tercih ediyor.

Albüme gelen eleştiriler

Rolling Stones muhabirlerinden Jim Miller, “Set the Controls for the Heart of the Sun” ve “Let There Be More Light” ile ilgili eleştirilerini paylaşırken her iki şarkı için de melodik armoni ve güfte anlamında “sıkıcı” yorumunda bulunuyor. Albümü değerlendirirken de A Saucerful of Secrets’ın grubun ilk albümü The Piper at the Gates of Dawn kadar ışıltılı olmadığını düşünüyor. Miller “Set the Controls for the Heart of the Sun”ı fazla uzun bir şarkı olarak değerlendiriyor.

Barrett dönemi sona eriyor

Albüm Pink Floyd tarihinde Barrett’ın bitiş, Gilmour’un ise başlangıç dönemini temsil ediyor. Albümde yer alan “Set the Controls for the Heart of the Sun”, Barrett ve Gilmour’un elektro gitarı birlikte çaldıkları tek Floyd bandı olarak kayıtlara geçiyor.