Pek bilmediklerinizde bugün: CHRISTOPHER NOLAN

Yeni filmi Interstellar‘la yine kafaları karıştıracak gibi görünen Christopher Nolan hakkında pek bilmedikleriniz…

”Troy” için ilk olarak Nolan düşünülmüş

Memento filmini izleyen Warner Bros. yetkilileri derhal Christopher Nolan’la bir görüşme ayarlar. Ellerindeki epik film projesi için düşündükleri ilk yönetmen Christopher Nolan’dır. Başrollerinde Brad Pitt ve Eric Bana’yı izlediğimiz 2004 tarihli Troy filmi için teklif alan Nolan, kendini öyle bir film çekme modunda hissetmediği için teklifi reddetmiş.

Howard Hughes biyografisi çekmek üzereydi fakat o sıralarda Scorsese de aynı iş üzerinde çalışıyordu

2002 yılında Insomnia filmini yayınlayan Christopher Nolan’ın bir sonraki filmi Amerikalı film yapımcısı ve havacı Howard Hughes’un hayatını anlatan bir film olacaktı. Başrolde Jim Carrey yer alacağı kesinleşmiş ve Christopher Nolan ”bugüne kadar yazdığım en güzel şey” olarak tanımladığı senaryoyu tamamlamıştı. Fakat tüm bunlar gerçekleşirken, Martin Scorsese’nin Leonardo DiCaprio’lu Martin Hughes filmi The Aviator‘ı çekiyor olduğu ortaya çıkınca filmi rafa kaldıran Christopher Nolan, hızlı bir şekilde Batman Begins için çalışmaya başladı.

howardhughes

Filmlerinde Nolan ailesinin fertleri ufak roller alıyor

Christopher Nolan’ın kuzenleri, filmlerinde figüran olarak ya da ufak rollerde karşımıza çıkıyorlar. Inception ve The Dark Knight Rises filmlerinde kuzeni Miranda Nolan’a hostes ve temizlik görevlisi gibi roller veren Nolan, bir başka kuzeni Tom Nolan’a da Batman Begins‘te ufak bir rol vermişti.

Favori filmleri arasında Topkapı da var

Her zaman büyük bir Stanley Kubrick ve Ridley Scott hayranı olduğunu söyleyen Christopher Nolan’ın favori filmlerinden biri Jules Dassin’in 1966 yılında Türkiye’de çektiği Topkapı filmi. Söz konusu filmi tüm zamanlarda en sevdiği 10 filmden biri olarak gösteren Nolan, listeye ayrıca Blade Runner, Lawrence of Arabia ve 2001: A Space Odyssey gibi filmleri koyuyor.

Memento’ya bütçe çıkarmak için ilginç bir metot izlemiş

Christopher Nolan’ın kariyeri için dönüm noktası diyebileceğimiz Memento filminin bütçesi bir önceki yıl gerçekleştirilen Hong Kong Film Festivali’nde çıkmış. Birçok röportajında tüm zamanların en düşük bütçeli filmi olarak tanımladığı 1998 tarihli filmi Following‘in gösterimi için söz konusu festivalde giden Nolan, filmin gösteriminden sonra seyircilere aklındaki filmden, yani Memento‘dan bahsedip kendisine yardımda bulunmalarını istemiş. Fikirden fazlasıyla etkilenen seyirci de Christopher Nolan’ın isteğini geri çevirmemiş.

memento
Yükleniyor...