Placebo 18 Temmuz’da İstanbul’da

Uzuuun süreli sessizliğini geçtiğimiz haftalarda paylaştığı “Beautiful James” ve “Surrounded By Spies” teklileriyle bozan Placebo, 2022’de sahalara sıkı bir dönüş yapıyor. Never Let Me Go isimli sekizinci stüdyo albümünü 25 Mart’ta yayımlayacak grup, sonrasında çıkacağı turne kapsamında İstanbul’a da uğrayacak.Zorlu PSM’nin Arctic Monkeys ve DIIV konserlerini de kapsayan PSM Loves Summer serisi kapsamında gerçekleşecek Placebo konserinin tarihi 18 Temmuz 2022. Biletler ise 7 Aralık’ta Passo üzerinden satışa çıkacak.

Brian Molko – Stefan Olsdal ikilisinin son Placebo albümü Loud Like Love’ı 2013’te yayımlanmıştı. Sonrasında da 2016 tarihli Life’s What You Make It EP’si gelmişti. Yeni albümle sekiz yılı aşkın bir aradan sonra ilk kez uzunçalar formatında bir yayın yapacaklar. Gruba sonradan katılan davulcu Steve Forrest’in 2015’te ayrılmasının ardından duo formatında stüdyo girmiş tekrar Placebo. Elevator Lady ve Rise ortaklığıyla yayımlanacak albüm 13 yeni şarkıdan oluşuyor.

Albüm habercisi “Beautiful James”in hissettirdikleri

Hiç olmadığı kadar bölünmüş bir dünyadan geldiği söylenen “Beautiful James”, “parçalanmış küresel ilişkiler, çevrimiçi taciz ve dar görüşlüler arasında” heteronormatif olmayan ilişkileri kutlamayı amaçlayan bir meydan okuma mesajı taşıyor. Kırılgan olduğu kadar güçlü olan şarkı, yaşadığımız gerçeklikten çekinmek yerine o gerçekliğin içine dalıyor. Görünen o ki Placebo, bu rahatsızlığa meydan okumaya da kararlı.

“Beautiful James”, grubun olağan yaratım sürecinin dışında büyük bir uykusuzluk döneminde ortaya çıkmış. Parçanın müzikleri yazılmadan önce fotoğrafik bir görüntü ve belirli bir duygu uyandıran bir başlıkla başlayarak yeni bir şekilde çalışılmış. Sonuç da biraz nostaljik, nazik, sağlam, bazı yönlerden kışkırtıcı ve hassas bir parça.