Podacto’nun 50. oyun heyecanı

Podacto; eylül ayından bu yana benzersiz bir kulak tiyatrosu deneyimine, dijital kitaplığı sayesinde erişim sağlıyor. Hem kreatif hem de teknik anlamda yeni nesil bu işitsel deneyim için sürdürülebilir bir model oluşturmak istiyor.

Advertisement

Podacto’nun tüm yayınlarına Storytel üzerinden ulaşmak mümkün. Platformun açıldığı günlerde yapımcı, oyuncu ve yönetmenleriyle gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi buradan okuyabilirsiniz.

Sezon başında, ocak ayına kadar kütüphanesinde 50 oyuna yer vermeyi hedeflediklerini dillendiren Podacto, son 4 ayda; 83 oyuncunun, 28 yazarın, 13 çevirmenin, 7 yönetmenin ve 12 ses tasarımcısının katkılarıyla 50 oyunluk bir dijital tiyatro kitaplığı oluşturdu.  

Podacto koleksiyonundan 3 öneri

Ebru Nihan Celkan – Benimle Gelir Misin? 

Sahnede izleme şansı bulamayanlar için Başak Kıvılcım Ertanoğlu ve Elif Ürse tarafından seslendirilen oyun; iki kadının aşkını iki şehir arası kurduğu rota üzerinden şekilleniyor. Oyun aynı esnada zaman ve mekânın geçirgenliği üzerinden eve, yuvaya, mücadeleye dair bir anlatı kuruyor.  

Dario Fo – Franca Rame – Eve Dönüyorum (Çeviren: Füsun Demirel) 

Ceren Moray’ın sesiyle uzun bir eve dönüş yolunda debeleniyoruz. Kocasıyla, kayınvalidesiyle ve iki çocuğuyla yaşadığı evden, bavulunu ve bastırılmış duygu ve düşüncelerini de yanına alarak çıkan bir kadın… Bir önceki gece yaşadığı deneyim; dönüş yolu boyunca, evliliğe ve kadın olmaya dair egemen söylemleri görmesini kolaylaştıracaktır. 

Derem Çıray – Bırak Bu Kurt Kadın Ayaklarını   

Canan Ergüder’in sesi ile mest olduğumuz oyun, aslen bir kabullenme ve yüzleşme anlatısı. Hikâye, endometriozis hastalığıyla bir arada yaşantı sürmenin kendisi, git-gelleri, öznenin yazma deneyimi ve akabinde sorgulamaları etrafında şekilleniyor. Baş karakterin takside duyduğu ve tuhaf bir ilişkilenme içine girdiği “Koca Bir Saçmalık” şarkısını, oyundan sonra da tekrar tekrar açıp dinlemek isteyebilirsiniz.

Yazı: Melike Karabaş