Rakılı Ajanda 2022 kolektif üreten ekiplerden listeler topladı

Rakılı Ajanda 2022 ile buluşmak için artık saatleri sayıyoruz. İlhamını kolektif üretmenin gücünden alan ajandanın temasını da birlikte olma hâlleri oluşturuyor. Her ay farklı disiplinlerde kolektif olarak üreten ekiplerden kendi alanlarında zihin açan ve eğlenceli listeler var. “Farklı disiplinler”i birkaç örnekle biraz açalım. Nitekim konuklarımız gastronomi, tiyatro, şehir kültürü, sinema, iklim, spor gibi alanlarda üreten ekipler. Örneğin, leziz acı sos üretimlerini Padronero Hot adı altında sürdüren Can Koyuncu ve Tangör Tan, Rakılı Ajanda 2022 için “5 maddede acılardan kurtulma rehberi” hazırladı. Çağdaş, klasik ve özgün metinleri tiyatro sahnesinin önemli oyuncuları ile buluşturarak bir kulak tiyatrosu deneyimi yaratan Podacto ekibi, “Dinlerken içinde kaybolduğu 5 oyun”u listeledi. Türkiye’nin ilk yeşil rehberi ve sürdürülebilir yaşam platformu olarak 2010’dan beri ufkumuzu açmaya devam eden Yeşilist de “İklim dostu yaz sofraları kurmak için 4 tüyo” ile ajandada. Şehir unsurlarına yaptıkları dokunuşlarla tanıdığımız Onaranlar Kulübü’nün de ajanda için hazırladığı liste “En yaratıcı 5 sokak mobilyası”. 2001’den bu yana sinema üzerine düşünüp yazmaya devam eden Altyazı ekibi de Rakılı Ajanda 2022 okuyucularına “Sofrasından kalkamadığı filmler”i öneriyor.

Ajanda, konuk ettiği ekiplerin hazırladığı listelerin yanı sıra sanatçı, müzisyen, sinemacı ve şeflerle röportajlarda da kolektif üretimin gücüne dair sorular soruyor. Ayrıca bir araya gelmek ve bir aradalığın tadına varmak için bir dolu başka öneri de barındırıyor. Uğruna sofra donatmalık 2 tek’lik günler, hep bir ağızdan eşlik etmelik Şarkılarla rakılandık listeleri, farklı kültürlerin bir arada yeme içme alışkanlıklarına bakış atan Dünyayı sofrana taşı serisi gibi. Dostları toplayıp beraber olmayı kutlamaya bahane çok ne de olsa. 

rakılı ajanda 2022

Rakılı Ajanda 2022, Anason İşleri Yayınevi aracılığıyla 26 Kasım’da raflarda olacak. Geçen seneki gibi Bant Mag. ekibi tarafından hazırlandı. Kapağında Eda Çağıl Çağlarırmakın baktıkça içimizi ferahlatan bir illüstrasyonu var.