“Pose” senaristlerinden Steven Canals’dan LGBTİ+ aktivistlerine saygı duruşu

“Eşitlik, yasaları geçirmekten daha fazlası demektir. Gerçekte mücadele, topluluğun kalplerinde ve zihinlerinde kazanılır” diyordu LGBTİ+ hakları aktivisti Barbara Gittings. 1960’larda, ABD hükümetinin kuir bireylere iş vermeyi yasaklamasına dikkat çeken ilk grev hatlarında, aktivist Frank Kameny ile yer aldı. Editör olan Gittings, bir meslek kurumunun ilk eşcinsel kurultayını; gökbilimci Kameny ise, işten atılmasının ardından Mattachine Topluluğu’nu kurdu. Bu iki dost, zamanla ABD’deki eylemlerin en önemli isimleri arasında yer alacaktı.

Onların en büyük zaferi, kuşkusuz bugün bile LGBTİ+ hareketi için büyük önem arz ediyor. 1970’lere kadar APA (Amerikan Psikiyatri Birliği) kuir bireyleri “sapkın” ve “akıl hastası” olarak tanımlıyor; ikili ise, eşcinselliğin tıp literatüründe zihinsel hastalık olarak yer almasına engel olmak istiyordu. Kuir psikiyatrlardan oluşan GAYPA isimli gizli oluşumla iş birliği yaptılar ve tüm kariyerlerini tehlikeye attılar. Bu tarihsel çaba başarıyla sonuçlandı ve birliğin 1973’teki toplantısının ardından eşcinsellik, psikoloji kitaplarından çıkarıldı. Karar, LGBTİ+ hareketi için büyük bir dönüm noktasıydı.

Medyadaki trans görünürlüğüne ciddi katkıda bulunan, Emmy ve Peabody ödüllü Pose dizisinden hatırlanabilecek senarist Steven Canals; Kameny ve Gittings’in bu tarihi başarısını seyirciyle buluşturmak istiyor. 81 Words ismini taşıyacak proje mini dizi formatında olacak ve yine FX ekranlarında gün yüzüne çıkacak. Senaryonun, bir radyo programının aynı isimli ödüllü bölümünden ilham aldığı söyleniyor. PBS kanalının da, aynı aktivistleri anlatacak Cured isimli belgeseli yayımlayacağını belirtelim.

Yazı: Merdan Çaba Geçer