Posterheroes’dan mükemmellik anlatısına meydan okuma çağrısı

Yazı: Melis Tire

2010 yılında PLUG Association’ın girişimleriyle başlayan Posterheroes, dünyanın dört bir yanından tasarımcıların katılımına açık bir poster yarışması. Her yıl farklı toplumsal ve çevresel konulara temas eden yarışma, bu yıl “Making Mistakes” (Hatalar Yapmak) temasıyla düzenleniyor.

Posterheroes yarışmasının 2024 edisyonu için başvurular 4 Ağustos’a dek devam ediyor. Katılımcıların hazırlayacağı posterlerin 70×100 cm ebatında ve üzerinde yer alacak metinlerin tamamının İngilizce olması gerekmekte. Her sanatçı, en fazla üç posterle yarışmaya katılabiliyor. Finale kalan 200 poster arasından, farklı ülkelerden üyelerden oluşan jürinin değerlendirmesi sonucu önce kazanan tasarım seçiliyor. Yarışmanın birincilik ödülü 2.500 euro, ikincilik ödülü ise 1.500 euro.

Posterheroes ekibi, bu seneki “Making Mistakes” teması hakkında şöyle bir çağrıda bulunmuş:

“Gelin hatalara duyulan kolektif nefrete meydan okuyalım ve kusurları varoluşun temel yönü olarak kucaklayan, daha insani ve daha özgün bir yaklaşımı ortak insanlık vizyonu olarak teşvik edelim. Başarısızlıkları fırsatlara dönüştürme yeteneğimizi; insanın ruhunu karakterize eden esneklik ve yaratıcılığı kutlayalım.”

“Hataların dönüştürücü gücünü kutlayarak yerleşik mükemmellik anlatısına meydan okuyalım, varlığımızın en özgün versiyonunu solmadan ve kaybolmadan önce keşfedelim.”

Katılımcılar için detaylı bir brief de hazırlanmış. Türkçe versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz. Başvuruyla ilişkili tüm bilgiler de işte burada.


Aşağıda, “Beautifully Diverse” (Güzelce Çeşitli) temasıyla gerçekleşen Posterheroes 2023 edisyonunun finalist posterlerinden bazılarını görebilirsiniz.