Raised by Wolves 2. sezona ilk bakış

Blade Runner, Thelma & Louise, Gladiator, Alien gibi klasikleriyle sinema tarihine ismini kazıyan İngiliz yönetmen Ridley Scott, bu aralar süper kahraman filmleri ve Gucci ailesi hakkında zehir zemberek düşünceleriyle gündeme geliyor olabilir. Yapımcısı ve iki bölümünün de yönetmeni olduğu HBO Max dizisi Raised by Wolves ise bir yandan 2. sezon için gün sayıyor. 

Prisoners yazarı Aaron Guzikowski’nin yaratıcıları arasında olduğu dizinin ilk sezonu 2020 sonbaharında yayımlanmış, Bant Mag.’ın 2020’nin en iyi 10 bilim kurgu dizisi listesinde de zirveyi kapmıştı. Scott’tan görmeye alışık olduğumuz yoğun sembolik anlatım, eşsiz coğrafyalarda geçen amansız mücadelelerle harmanlanıyor. Raised by Wolves merkezine, hayalî bir gezegende yaşayan insanların çocuklarını eğitmekle görevlendirilmiş iki androidi yerleştiriyor. İnsan kolonisi gittikçe kalabalıklaşıyor ve farklı dinî inanışların birbiri üzerinde baskınlık kurma çabasıyla kaos başlıyor. Bu süreçte gezegende dengeyi korumaya çalışan androidler, insanların inançlarını kontrol etmenin tehlikeli bir görev olduğu gerçeğiyle yüzleşiyor.

Amanda Collin ve Abubakar Salim’in android anne-baba karakterlerinin, çocuklarıyla birlikte yeni kurulmuş bir koloniye katılacağı 2. Raised by Wolves sezonu, 3 Şubat’ta yayına başlayacak. Dizinin geniş oyuncu kadrosunda Winta McGrath, Niamh Algar, Travis Fimmel, Jordan Loughran, Felix Jamieson gibi isimler de var. 

İlk olarak Dune’un HBO Max platformundaki gösterimlerinden önce yayımlanan kısa bir kliple duyurulan yeni Raised by Wolves sezonuna tam anlamıyla bakışı attığımız bir fragman var artık. Kepler 22 b gezegeninin gizemli ve tropik bir bölgesinde, yanlarında altı insan çocukla birlikte yeni kurulmuş ateist bir koloniye katılıyor androidler. Fragmanda Mother karakteri, “Androidler de değişebilir, tıpkı insanlar gibi” diyor ve gittikçe insanlaştıklarına dikkat çekiyor. Kafa karıştıran bazı konular da yok değil. İlk sezonun finalinden beri ara sıra gözümüzün önüne gelen uçan yılan bebek nerede mesela?

Detaylar paylaşılmamış olsa da on bölümlük ilk sezonun aksine, yeni Raised by Wolves sezonunun sekiz bölümden oluşacağını, senarist Aaron Guzikowski Collider’a verdiği röportajda duyurmuştu. Guzikowski’nin seriyi toplamda beş ya da altı sezon olarak kurguladığını da hatırlatmakta fayda var.

Ridley Scott, bir ay arayla yayımlanan House of Gucci ve The Last Duel ile oldukça hareketli bir sonbahar geçirdi. Fakat durmaya da niyeti yok anladığımız. Henüz ismi belli olmayan yeni Alien filmi, Napolyon Bonapart’ın kumandanlık konumuna yükselişini konu edecek Joaquin Phoenix başrollü Kitbag ve son dönemde gündemi meşgul eden yeni Gladiator filmi de yolda.