RASTGELE: Lin Pesto’nun favori 5 synthesizer’ı

2017 yılının yaz aylarında YouTube’dan paylaştığı coverlarıyla hayatımıza giren Lin Pesto kendi bestelerinden oluşan ilk albümü SON’u 2019’da Tamar Records etiketiyle yayımlamıştı. Son olarak “Ölmeden” şarkısının yeni versiyonunu Tennx imzalı, glitchlerle dolu klibiyle paylaştı Lin Pesto.Lin Pesto, RASTGELE köşemiz için favori 5 synthesizer’ını anlattı. 

ROLAND JUNO 60

“Bence dünyanın en iyi polifonik analog synthesizerlarından bir tanesi. Roland Juno 106’nın ablası olduğu için MIDI özelliği yok ama çok güzel bir arpeggiator’ı var. Yine kendi fikrim; MIDI özelliğindense arpeggiator olması bence daha iyi. Kendisini ne kadar çok sevdiğim ile ilgili belki dolu dolu 2 sayfa yazabilirim ama şu sıralar sadece YouTube’da videolarını seyretmek ile yetiniyorum.”

MOOG MINIMOOG

“1970’lerde üretilen Minimoog, birçok açıdan ilklerden bir tanesi. Oldukça güçlü analog synth bas ve lead seslerine sahip monofonik bir synthesizer. 2016 yılında Model D’nin yeniden üretimine başlandı ama bir sene sonra durduruldu. Pandeminin başlarında Moog, Model D’nin iphone uygulamasını bedava yapmıştı ve o sırada indirme şansım olmuştu.”

ROLAND JUNO 106

“Juno 60’ın başarısından sonra 1984’te çıkan 106, müzik dünyasında oldukça kullanılan bir synth haline gelmiş. Hatta Juno 60’tan bile daha iyi olduğunu düşünenler, yani 106’cılar oldukça fazla. Juno 60’dan sonra çıkan 106, zamanında bütçeye çok daha uygun olması ve MIDI özelliğini barındırması nedeni ile çok ilgi görmüş ve hâlâ görmeye devam ediyor. Son zamanların en popüler sanatçısı olan Tame Impala’nın Currents albümünde de 106 seslerine rastlamak mümkün.”

YAMAHA DX7

“1983’te çıkan DX7 için FM synthlerin en ikonik olanı diyebiliriz. Klasikleşmiş şarkılarda hazır presetlerinin kullanılması ile DX7 sesleri oldukça tanındık bir hâle gelmiş fakat ses programlamak oldukça karmaşık. Bu repütasyonunu etkilese de hâlâ en çok kullanılan fm synthler arasında. Geçtiğimiz yıllarda Yamaha, klasikleşmiş olan bazı sesleri Yamaha Reface DX olarak yeniden çıkardı. Ayrıca Arturia’nın ve Native Instruments’ın çıkardığı DX7 vst’leri var. Bulunması zor ve pahalı olduğu için reface ve vst kullanmak daha mantıklı olabilir mi, bilemiyorum.”

KORG POLY 800

Poly 800, Korg tarafından Roland’ın Juno 106’sına rakip olması için üretilmiş. 106’nın yarısı kadar sese sahip ama aynı zamanda ses programlanabilir tabii. Poly 800’de aynı zamanda sequencer da var. Fiyatı da diğerlerine kıyas ile çok daha uygun. Benim fikrim ilk defa vintage synthesizer sahibi olacak biri için çok mantıklı bir tercih. Bu ama benim fikrim. Belki başka biri için çok sıkıcı bir tercih de olabilir.”

“Eklemek istediğim diğer vintage synthesizerlar: Korg Mono/Poly, Korg Polysix, Korg Poly 61, Casio CZ1000, Roland JX-8P, Roland Jupiter-8, Roland D-50, Korg DW8000, Korg DS-8…”