RASTGELE: Nuri Harun Ateş’e göre “bugünün en sıra dışı 5 vokalisti”

2015’te ilk solo albümü Kafası Karışık Kontrtenor’u yayımlayan Nuri Harun Ateş, Haziran 2020’de, İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası döneminde, kendi sözleriyle “hayatı boyunca uğradığı ve şahit olduğu her türlü ayrımcılığa” karşı yazdığı “Ay” isimli parçasıyla karşımıza çıktı. “Ay”da farklı olanı tehdit olarak algılayan zihniyete bir başkaldırıya ses veren Ateş, opera eğitimi geçmişine ve yurt dışında kavuştuğu birçok ödüle sahip. 

RASTGELE köşemiz için Nuri Harun Ateş, çağdaş müziğin sıra dışı vokalistlerinden bizim için bir seçki yaptı ve şiirsel bir dille anlattı. 

Musica Nuda

“Zekânın müzikle şahane bir kucaklaşması, iki şahane müzisyen sümüklü böcekler gibi ahenkle sevişiyor adeta…”

Roberta Mameli (Round M- La Venexiana+jazz trio)

“Renaissence‘ın naif kolları Baroque’un büyülü boynuna uzanırken bu Roberta Mameli de İstanbul Boğazı gibi tam aralarından akmış sesiyle…”


Alison Moyet

“Ve hüzün büyük bir şehirden tüm dünyaya yayılan bir virüse dönüşüyor Alison Moyet’in bu eşsiz yorumuyla…”

Marlene Dietrich

“Unglaublich Marlene, geçmişe ve geleceğe yayılan ışığıyla kibirin nasıl zerafetle büyüleyebildiğini gösteriyor yeniden ve yeniden. Çünkü bir diva olmak bunu gerektirir…”

Andreas Scholl

“Sek insan sesi mekânın akustiğiyle ne kadar büyüleyebilirse o kadar büyülüyor. Andreas Scholl’un neredeyse her yorumunda gerçekleşir bu…”


Yükleniyor...