Red Bull Music Festival Istanbul “Alpha Beat Night”ta Ammar 808 ile gelenekten geleceğe

Red Bull Music Festival Istanbul’un ilk konsept gecesi Alpha Beat Night, 3 Ekim’de Feriye’de farklı coğrafyalardan güçlü ses ve ritimleri sahneye çıkaracak. Alpha Beat Night’ın heyecanla beklediğimiz konuklarından biri, 2018’in en iyi albümleri arasında andığımız Tunuslu prodüktör Sofyann Ben Youssef’in dünyaya açılan projesi Ammar 808. Ammar 808’in yanı sıra Ata Kak ve Undomondo’nun sahne alacağı Alpha Beat Night için biletlerinizi buradan kapabilirsiniz. Festivalin tam programına ise buradan bakılabilir.

Kuzey Afrika’nın sömürge geçmişine meydan okuyan bir gelecek hayali

Eğer Tunus, Fransa kolonisi haline gelmeseydi neler olurdu? Ammar 808’e göre (Kuzey) Afro-fütürist müziğine dair cevaplar ararken sorulabilecek en iyi sorulardan biri bu. Ona göre bugünün problemlerini geçmişte nelerin ters gittiği üzerinden konuşmaktansa gelecek öngörüleri yapmak daha iyi bir fikir.

Tunus’ta doğup büyüyen Sofyann Ben Youssef, öncelikle Viyana’ya ardından 10 küsur yıl önce de hâlâ yerleşik olduğu Brüksel’e yerleşti. Ammar 808 olarak ilk albümü Maghreb United’ı da Glitterbeat etiketiyle geçtiğimiz yıl yayınladı. Sofyann Ben Youssef’in Mağrip ülkelerinden (Tunus, Cezayir, Fas) üç şarkıcıyla bir araya gelerek yaptığı bu kayıt, Kuzey Afrika’nın sömürge geçmişine meydan okuyan bir tavırla, ayrıştırılmaya çalışılan değerleri sahiplenmenin gücünü taşıyor. Targ müziğinin geleneksel unsurlarını efsanevi Roland TR-808 makinesinin güçlü vuruşlarıyla işleyen, her anı çarpıcı olan albümü dinleyenin yerinde durması oldukça güç.

“Ammar 808”in anlamı

Dijital ve analog seslere aynı anda var olabilecekleri bir alan açmayı başaran Ammar 808, müziğini geleneksel olanı geleceğe taşıma motivasyonuyla üretiyor. Maghreb United’ı Kuzey Afrika’nın birkaç yüzyıl sonraki resmini çizen bir bilimkurgu filminin soundtrack’i olarak düşündüğünü söyleyen Ammar 808’in isminin ikinci kısmı haliyle albümün tamamının üzerine kurulu olduğu Roland TR-808 davul makinesinden geliyor. “Ammar” ise yaygın bir isim olmasının yanı sıra Kuzey Afrika’da adı bilinmeyen birine seslenirken de kullanılan hitap. Ammar 808’in kendi yerine müziğini ön planda tutmayı tercih eden gizemli tavırlarıyla bağdaşan bir isim bu.

Ammar 808’in kendi sözleriyle müziğinin arkasındaki motivasyonlar

“Tunus diyalektinde ‘zawali’, ‘yoksul insan’ anlamına gelir. Bu şarkıyı onlar için yaptım. Aşırı derecede yoksullaştırılmış hayat süren ve yaşamda kalma mücadelesi veren insanlar dünyanın ilgi alanına pek girmiyor. Oysa ilk onların canı yanıyor, ilk onlar damgalanıyor, ekonomik kriz vurunca ilk etkilenenler onlar oluyor ve aslen onlar için yapılmamış muallak sistemleri ilk ve son olarak onlar deneyimlemek zorunda kalıyor. Cheb Hassen Tej eşliğinde kaydedilen bu şarkı zawalilerin fitness club’ına katılanları anlatıyor. ‘Sonraki hayatta kaçsan da kalsan da, dünden kalan ekmekle hayatasın. Çalınmış, yorgun, bitik, batık. Zawali fitness club.’”Sofyann Ben Youssef

“Hepimizin istediği, hepimizin paylaştığı bu. Maghreb United’da duyacağınız müzikte geçmiş ile şimdi, gelecek ile şimdi bir arada. Folklör ve mitolojiyle fütürizmi birlikte dokumaya çalışıyorum ve her zaman olumlu bir tablo çizdiğim söylenemez. Ne de olsa hepimizin bildiği üzere dünyada işler pek de doğru yönde ilerlemiyor. Tek umduğum tehlikelere biraz dikkat çekebilmesi.”Sofyann Ben Youssef