Red Bull Music Festival Istanbul’da sahnede olacak Ganalı dans müziği ikonu Ata Kak’ın kayıp hikâyesi

Red Bull Music Festival Istanbul şehri ikinci kez ele geçirmeye hazırlanıyor. 1-15 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek festivalin gerçek anlamda yürek hoplatan bir programı var. Festivalin çok özel müzikler ve hikâyeler ekseninde şekillendirdiği farklı konsept gecelerinden ilki, 3 Ekim’de Feriye’de gerçekleşecek Alpha Beat Night olacak.

Alpha Beat Night konsept gecesinde farklı coğrafyaların dünyayı tesiri altına alan benzersiz ritimlerini Feriye’nin etkileyici manzarası eşliğinde tüm bedeninizde hissetmeye hazır olabilirsiniz. Alpha Beat Night için heyecanla gün sayarken gecenin çok özel konuklarından biri olan Ganalı ikonik dans müziği sanatçısı Ata Kak’ın hikâyesini 2017’de Red Bull Music Academy tarafından yayınlanan kısa belgesel Time Bomb’un ışığında paylaşalım isteriz.

Ata Kak’ın izini sürerken…

Ata Kak’ın 1994’te Gana’da sınırlı sayıda yayınlanan efsanevi Obaa Sima albümünün dünya sahnesine taşınmasının sorumlusu, Awesome Tapes From Africa blog ve plak şirketinin kurucusu Brian Shimkovitz’den başkası değil. 2000’lerin başında Gana’da yaşayan ve müzik üzerine çalışan Shimkovitz, bu süreçte orada basılmış yüzlerce kaset biriktirdi. Bu kasetlerden Amerika’ya dönmeden hemen önce keşfettiği bir tanesi ise tek kelimeyle aklını başından alacaktı: Ata Kak’ın içinde highlife gelenekleri, elektronik dans müziği, rap, funk, house ve psikedelik unsurları ile  tuhaf derecede yüklü bir neşe barındıran Obaa Sima adlı kaydı…

Shimkovitz yaptığı keşifler üzerine Awesome Tapes From Africa adlı blog’u başlattı ve blog kısa sürede 40 milyonun üzerinde indirilme rakamına ulaşarak bir hite dönüştü. Tüm kasetler arasında Ata Kak’ınki zirvede oturmaktaydı. Shimkovitz, Ata Kak’ın izini sürmeye karar verdi ve on yıllık bir arama süreci neticesinde ona ulaşmayı başardı. Nathan Corbin ve Tony Lowe tarafından çekilen Time Bomb belgeselinde bu muazzam buluşmayı izliyoruz.

Twi dilinde rap ile aşk ve güzellik üzerine…

Ata Kak, Gana’nın Kumasi şehrinde Yaw Atta-Owusu adıyla dünyaya gelmiş ve 1970’lerde, diskonun altın yıllarının etkisi altında büyümüştü. Gana’dan karısıyla ayrılmaya karar verdiğinde önce Almanya’ya, ardından 1990’ların başında Kanada Toronto’ya yerleşti. Toronto’da yerli highlife gruplarıyla çalıyor ve çeşitli gündüz işlerinde çalışıyordu. Bir süre sonra kendi şarkılarını kaydetmek istediğine karar verdi ve bit pazarından edindiği ekipmanlarla kendine bir kayıt stüdyosu kurdu. Twi dilinde rap ile kendine ait bir stil yaratarak aşk ve güzellik üzerine yazdığı şarkıları dışarı salmaya başladı.

Belgesel aracılığıyla “Ata” kelimesinin “ikiz” anlamına geldiğini öğreniyoruz. Nitekim Ata Kak’ın çok çocuklu ailesinde üç ikiz kardeş de var ve Ata Kak ve ikizi aralarında en genç olanlar. Ata Kak şarkılarını kaydettikten sonra bir prodüktörü olmadığı için çareyi bu kayıtları Gana’daki ikiz kardeşi Ata P’ye yollamakta bulmuş. Ata P de albümü radyolara ve müzik dükkânlarına yollamış. Albüm 600 kopya satılmış ve zamanında kısa süreliğine de olsa bir hite dönüşmüş. Ancak Ata Kak’ın Gana sahillerinde ve radyolarında parçalarının çalındığından hiçbir zaman haberi olmamış.

Brian Shimkovitz sağ olsun, artık dört bir yanındaki kulüpler Ata Kak’ın zamanın ötesindeki şarkılarıyla dans etmenin keyfine varabiliyor. İstanbul dinleyiciyse bu çok özel müzik hikâyesinin heyecanını Red Bull Music Festival İstanbul kapsamında 3 Ekim’de yaşayacak. Feriye’de düzenlenecek Alpha Beat Night gecesinde Ata Kak’ın yanı sıra Kuzey Afrika tarihini geleceğe taşıyan Tunuslu prodüktör Ammar 808 ve dünyanın farklı tınılarını keşfetme misyonuyla yola çıkan Undomondo da sahnede olacak. Alpha Beat Night için biletlere buradan ulaşabilirsiniz. Red Bull Music Festival Istanbul programından detaylar paylaşacağımız içerikler için ise takipte kalın. Festivalin tam programına da buradan bakılabilir.