Red Hot Chili Peppers, John Frusciante transferiyle döndü

2009’da Red Hot Chili Peppers kadrosundan ayrılan yetenekli gitarist John Frusciante’nin, 2019’un son günlerinde yeniden ekibe katıldığı duyurulmuştu. Yokluğunda iki albümde gitarda yakın dostu Josh Klinghoffer’ı dinlemiştik. İki yıldır yeni RHCP şarkılarını ne zaman duyacağımızı merak edenler için güzel haberlerimiz var: Unlimited Love isimli tam 17 şarkılık bir albüm yaklaşıyor. İlk tekli “Black Summer” yayında.

Aynı zamanda albümün açılış şarkısı da olan “Black Summer”, Frusciante’nin gitarıyla açılan bir Red Hot balladı. Grupla özdeşleşmiş yaz ve güneş gibi referanslara bu kez zamanın ruhuna uygun, daha karanlık bir yerden değiniyor Anthony Kiedis’in sözleri de. Greta’ya selam çakıyor, ornitorenk ve kanguru gibi sevgili hayvan dostlarımızdan bahsediyor. Her zamanki gibi akılda kalıcı bir nakarata sahip olsa da en çarpıcı ânı, şüphesiz ki Frusciante’nin 40 saniyelik karakteristik solosu.

“Bizim tek amacımız müziğin içinde kaybolmak. Zanaatimizi bilemek, birbirimizin yanında olmak ve yapabileceğimiz en iyi albümü yapmak için hem kolektif hâlinde hem bireysel olarak binlerce saat harcadık. Antenlerimiz ilahi kozmosa uyum sağladı, birlikte bir odada bulunma ve bir kez daha daha iyi olmaya çalışma fırsatına sahip olduğumuz için çok minnettarız.” 

“Black Summer” teklisiyle birlikte kaleme aldıkları mektupta, yeniden Frusciante’yle bir arada olmalarına dair duydukları heyecanı bu şekilde dile getirmiş grup üyeleri. Müzik yapmayı varoluş sebebi olarak tanımlayan Red Hot Chili Peppers, Unlimited Love’ı “okyanusun armağan ettiği devasa bir dalga”ya benzetiyor.

Parçanın Deborah Chow yönetmenliğinde çekilmiş bir de klibi var. Psikedelik renk paletleriyle bezeli doğa manzaralarının önünde “Black Summer”ı çalıyor grup üyeleri. Bir ara Flea’yi Kiedis’in sırtında bas çalarken görüyoruz. Yönetmen Chow, Better Call Saul ve The Mandalorian gibi dizilerin çeşitli bölümlerini çekmişti. Kendisi yaklaşan bir diğer Star Wars spin-off’u Obi-Wan Kenobi‘nin de tüm bölümleri için rejide. Klibi buradan izleyebilirsiniz.

Warner etiketiyle yayımlanacak yeni albümün prodüktör koltuğunda da yaşayan efsane Rick Rubin oturuyor. 1990’ların başından bu yana birçok Red Hot Chili Peppers albümünde parmağı olan Rick Rubin, son albüm The Getaway’de (2016) yerini Danger Mouse’a bırakmıştı.

Unlimited Love, 1 Nisan’da yeryüzüne inişini gerçekleştirecek. Grubun tam 12. stüdyo albümü olacak. Haziran itibariyle de albümün şerefine bir dünya turnesine start verecek Red Hot Chili Peppers. Yolları bir kez daha buraya düşer umarız!

John Frusciante, RHCP sonrası neler yaptı?

Son olarak 2006 çıkışlı çift disklik Stadium Arcadium albümünde yer alan Frusciante, 1992-1998 yıllarında da Red Hot Chili Peppers gitaristliğini Dave Navarro’ya bırakıp geri dönmüştü. 

2010’da Mars Volta gitaristi Omar Rodriguez-Lopez’le bir duo albüm kaydeden müzisyen, son on yıla farklı format ve türlerde (acid house da dâhil olmak üzere!) yedi solo albüm sığdırdı. Frusciante, bu albümlerin bir kısmını Trickfinger mahlasıyla yayımlamıştı. 2020’de ise Aaron Funk’ın kurucusu olduğu Timesig etiketiyle, bir UK Jungle güzellemesi olan ve ismini müzisyenin 15 yılını birlikte geçirdiği kedisinden alan Maya albümünü dinledik. Maya, John Frusciante’nin kendi ismiyle yayımladığı ilk elektronik müzik albümüydü.

Andy Gill anısına kaydedilen Gang of Four tribute albümü The Problem of Leisure: A Celebration of Andy Gill and Gang of Four’da da Red Hot Chili Peppers basçısı Flea eşliğinde “Not Great Men” coverıyla yer aldı.