Richard H. Kirk (1956-2021)

Endüstriyel ve avangart müzik tarihini hangi açıdan ele alırsanız alın, adını anmadan anlatının eksik kalacağı gruplardan biri Cabaret Voltaire. 1970’lerin başlarında Sheffield’da kurulan ilham verici ekibin üretimini 2020’de de sürdüren üyesi Richard H. Kirk’ün hayatını kaybettiğini öğrenmek üzdü.

Sheffield’ın müzikal kahramanlarından Richard H. Kirk, birçoklarına göre Britanya’nın geniş elektronik müzik haritasını en derinden etkileyen müzisyenlerin başında geliyor. Al Jabr, Countzero, Dr. Xavier, Papadoctrine, Sandoz gibi onlarca farklı mahlasla performanslar sergileyen ve kayıtlar yapan müzisyen, Disposable Half-Truths albümüyle solo serüvenini 1980 yılında başlatmıştı. Cabaret Voltaire dışında yer aldığı projeler arasında, Warp bünyesinde yayınlar yapan Sweet Exorcist ve Rob Gordon’la iş birliği XON’u anmadan da geçmek olmaz.

Stephen Mallinder, Richard H. Kirk ve Chris Watson’dan oluşan Cabaret Voltaire, ismini Zürih’teki bir gece kulübünden alıyor. Bu kulüp erken Dada akımının merkezlerinden biri. Grubun işleri arasında performans sanatı olarak nitelendirebileceğimiz pek çok örnek mevcut. 

Zamanla elektronik müzik, endüstriyel müzik gibi türlerin yaygınlaşmasıyla post-punk dünyasında kapılar açan Cabaret Voltaire, dans ve pop türlerini de paletine ekledi. 1994’te dağılan grup, 20 sene sonra Berlin’deki Atonal müzik festivalinde Richard H. Kirk’ün solo performansı ile sahne alarak yeni başlangıca işaret etmişti. Nitekim Kirk, 2020’de uzun bir aranın ardından bir Cabaret Voltaire albümünü tek başına hazırladı. Bir solo proje olarak hayat bulan ilk Cabaret Voltaire albümüydü aynı zamanda Shadow of Fear.