Pig, RuPaul's Drag Race ve bu hafta başka ne izlesek?

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde bir ilk film olarak başarısı ve Nicolas Cage’in performansıyla öne çıkan Pig, uzun zamandır beklenen şampiyonlar sezonuyla çıtayı yükselten RuPaul’s Drag Race: All Stars, bu sezon David Fincher’ın bir bölümü yönetmesiyle merakımızı kabartan antolojik animasyon serisi Love, Death + Robots ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

VİZYON
Pig
(20 Mayıs)

Nedir: Nadir bulunan, değerli trüf mantarlarını toplayıp genç bir işadamına satarak geçimini sağlayan Rob’un izole hayatı; en yakın dostu olan domuzunun bir saldırı sonrası kaçırılmasıyla alt üst olursa… Sistemin çarkları içinde özünü kaybeden insan doğasını benlik arayışı, yüzleşme, kayıp gibi temalarla irdeleyen dokunaklı bir ilk film Pig. Bant Mag.’ın 2021’in en iyi 75 filmi listesinde de yer alan yapım, Amerikan bağımsız sinemasının geçtiğimiz seneki sürprizlerindendi.

Neye benzer: Okyanusun öte tarafında “arthouse sinemanın John Wick’i” yakıştırmaları yapanlar olmuştu.

Kimler var: Yönetmen koltuğunda ilk uzun metrajını çekmiş Michael Sarnoski. Sırtını çevirdikleriyle yeniden yüzleşmek zorunda kalan bir mantar toplayıcısı kisvesinde kariyerinin en iyi performanslarından birini sergileyen Nicolas Cage başrolde.

PRÖMİYER
RuPaul’s Drag Race: All Stars – 7. sezon
(Paramount+, 20 Mayıs)

Nedir: Şampiyonlar sezonuna hoş geldiniz! Kostümler ve “death drop”lar ağızları açık bıraksın, peruklar havada uçuşsun, “lip sync”lerde ortalık toz duman olsun. RuPaul’s Drag Race All Stars’ın 7. sezonunda geçmiş sezonları kazanmış sekiz kraliçe; karizma, özgünlük, cesaret ve yeteneğin en iyisine sahip olduklarını kanıtlamak üzere kıyasıya rekabet ediyorlar. Ortak ve tek bir hedefleri var: Şampiyonların şampiyonu olmak.

Neye benzer: Serinin tüm uzantılarına elbette. Drag Race’in köklerini merak edenler için, balo kültürünü ele alan öncü belgeseller Paris Is Burning ve The Queen de tavsiyedir.

Kimler var: Jaida Essence Hall, Jinkx Monsoon, Monét X Change, Raja, Shea Couleé, The Vivienne, Trinity the Tuck ve Yvie Oddly.

BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın
Love, Death + Robots – 3. sezon (Netflix, 20 Mayıs)

Bilim kurgu, distopya, cyberpunk, erotizm, korku ve kara komediyi buluşturduğu konseptiyle sadık bir hayran kitlesini edinen Love, Death & Robots’ın yeni sezonunda iki güzel sürpriz bizleri bekliyor. Biri, serinin yaratıcılarından David Fincher’ın yanına Se7en senaristi Andrew Kevin Walker’ı alıp, ilk defa bir animasyon projesi için kamera arkasına geçtiği “Bad Travelling” bölümü. Diğeri ise ilk sezonun pek sevilen “Three Robots” bölümünün devamının çekilmiş, ikonik üçlünün geri dönmüş olması. Bir kez daha her hikâye için farklı animasyon tarz ve teknikleri kullanıldığını belirtip; geniş hayal gücüne, dehşete ve kara mizaha doyacağımızdan şüphemiz olmadığını ekleyelim.

Legendary – 3. sezon (HBO Max, 19 Mayıs)

Ballroom kültürü, voguing, ihtişamlı kıyafetler ve tozu attırılması gereken bir sahne… Legendary’de “efsanevi” olmaya bir adım daha yaklaşan on evin inanılmaz rekabeti, 100 bin dolarlık büyük ödüle uzanmak için podyumdaki kıyasıya mücadeleleri var bu sezon da. Ekibe yeni katılan Keke Palmer’ın yanı sıra Law Roach, Jameela Jamil ve ballroom ikonu Leiomy Maldonado jüri koltuğunda; Bob the Drag Queen, Issa Rae, Kelly Rowland, Leslie Jones, Dominique Jackson gibi isimler ise konuk listesinde.

Night Sky (Amazon Prime, 20 Mayıs)

Kuşaklarının iki sevilen oyuncusu J.K. Simmons ile Sissy Spacek’in buluştuğu bu kelli felli bilim kurguda, ıssız bir gezegene açılan bir odayı yıllar önce arka bahçelerinde keşfetmiş bir çift odakta. Esrarengiz Jude’un hayatlarına girmesiyle işler değişmek üzere; zira çok iyi bildiklerini sandıkları gizemli odanın, hayal edebileceklerinden çok daha fazlasını içerdiğini kavrıyorlar. Gelen ilk yorumlarda Simmons – Spacek ikilisinin oyunlarının zirvesinde olduğundan ve anlatının bir tık sabır istese de titizlikle örüldüğünden bahsediliyor.

Now & Then (Apple TV+, 20 Mayıs)

Üniversitede yakın arkadaş olan bir grup insanın hayatı, aralarından bir tanesinin ölümünün ardından sonsuza kadar değişirse… Miami’de konumlanan ve yaratıcı ekibinden oyuncu kadrosuna Güney Amerika asıllı isimleri künyesinde barındıran bu gerilim, geçmişin beklenmedik derecede trajik biçimlerde bugüne nasıl tesir edebileceğinin altını kazıyor. José María Yazpik, Maribel Verdú, Manolo Cardona, Soledad Villamil, Željko Ivanek ile birlikte başrolde yer alan Marina de Tavira (Roma) ve Rosie Perez (The Flight Attendant) gibi iki yıldız ismin varlığı için dahi şans verilebilir.

Koridor (MUBI, 21 Mayıs)

28. Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Sanat Yönetmeni ve En İyi Görüntü Yönetmeni ödüllerine uzanan Koridor; kendilerine mahsus bir dünya kurmuş, yaşı geçkin iki kız kardeşin asla kopmayacak bağı üzerine. İki kadın sonu gelmeyecek bir hesaplaşmaya girişirken birbirinin bazen canını acıtıyor bazen de yarasına derman olmayı biliyorlar. Erkan Tahhuşoğlu’nun ikinci uzun metrajında akılda kalıcı iki karakter yarattığı, başrollerdeki Emel Göksu ile Ayşe Demirel’in de kalburüstü performanslar çıkardığı söyleniyor.

Love on the Spectrum U.S. (Netflix, 18 Mayıs)

Otizm spektrumundaki kişilerin flört ve ilişkiler dünyasında çıktıkları yolculukta yaşadıklarını aktarma çabasında, aydınlatıcı ve sevgi dolu bir belgesel – reality. Çok sayıda ödül kazanmış Avustralya yapımı orijinalinin elde ettiği başarının ardından gelen bu ABD yapımı uyarlamada, herkes gibi aşkı bulmayı ümit eden, nevi şahsına münhasır ve birbirinden farklı karakterlerin öyküleri anlatılıyor. Altı bölümün her birinde, randevulaşan çiftlerin deneyimlerine ortak olmak ve otizm üzerine kendimizi eğitmek mümkün.

* Angelyne (Peacock, 19 Mayıs)

* The Ipcress File (AMC+ & Sundance Now, 19 Mayıs)

* The Hall: Honoring the Greats of Stand-Up (Netflix, 19 Mayıs)

* So You Think You Can Dance – 17 .sezon (Fox, 18 Mayıs)

* George Carlin’s American Dream (HBO, 20 Mayıs)

* The Deep End (Freeform, 18 Mayıs)

* Pause With Sam Jay – 2. sezon (HBO, 20 Mayıs)

* The Kids in the Hall: Comedy Punks (Amazon Prime, 20 Mayıs)

Girl, Interrupted
Hâlâ izlemediyseniz

* Girl, Interrupted (BluTV, 16 Mayıs)

* The Gold Rush (beIN CONNECT, 22 Mayıs)

* Carol (MUBI, 20 Mayıs)

* The Circus (beIN CONNECT, 20 Mayıs)

* I Know What You Did Last Summer (BluTV, 16 Mayıs)

* Diva (MUBI, 22 Mayıs)