Ryan Coogler’dan Stephen Curry belgeseli

En İyi Film kategorisinde Oscar adaylığı kazanan ilk süper kahraman filmi Black Panther’ın yönetmeni Ryan Coogler, son dönemde yapımcı sıfatıyla parçası olduğu Judas and the Black Messiah ve Space Jam: A New Legacy gibi filmlerle karşımıza çıktı. Prodüksiyon aşamasında olan yeni Black Panther filminin yanı sıra DC’nin Siyah Supermen filmi için de yönetmen adayları arasında adı anılan Coogler, Golden State Warriors’la 2010’ların 2. yarısına damga vuran ve birçoklarına göre basketbolu değiştiren figürlerden birine dönüşen Stephen Curry’nin yükselişini konu edecek bir belgesele imza atacak.

Coogler’ın Pete Nicks’le birlikte yapımcılığını üstleneceği belgesel A24 çatısı altında çekilecek. Homeroom ve The Force gibi belgesel filmlerle tanınan Nicks aynı zamanda yönetmen koltuğunda. NBA tarihinin en iyi şutörü olarak anılan Curry de yapımcı kadrosunda. 

Bir başka keskin şutör Dell Curry’nin oğlu olan Stephen Curry, çocukluk yıllarından itibaren NBA kültürünün içindeydi. Nitekim lise yıllarında ismini duyurmasının ardından spor medyasında hakkında büyük beklentiler oluşmaya başlamıştı. Coogler-Nicks ortaklığındaki belgesel, Steph Curry’nin kolej yıllarını masaya yatıracak. Otoritelerin göz ardı ettiği Davidson Wildcats’i 2007-08 NCAA sezonunda Elite 8’e taşıyan ikonik performansı, yapımın odak noktası olacak. Curry yalnızca Davidson’ın değil Güneydoğu konferansının tüm zamanlarda en skorer ismi olarak tarihe adını yazdırmıştı.

Şimdi 33 yaşında olan Curry’nin ihtişamlı NBA kariyerinde 3 şampiyonluk, 2 MVP ödülü, 7 All-Star ünvanı bulunuyor. Hem kendisinin hem de takım arkadaşı Klay Thompson’ın yaşadığı sakatlıklarla bir süredir playofflardan uzak kalan Warriors’ın bu sezon tam kadro mücadele ederek yine tepeye oynaması bekleniyor. Draft’tan çektikleri Jonathan Kuminga’dan da beklentilerimiz büyük.