Salon İKSV ilkbahar sezonu programını duyurdu

26-27 Mart geceleri Avustralyalı psikedelik müzik üçlüsü Glass Beams’i ağırlayacak Salon İKSV, önümüzdeki bahar aylarında gerçekleşecek konserleri duyurdu. Cazdan alternatif rock’a, R&B’den şansona uzanan takvimin detayları hemen aşağıda. Biletler 22 Mart Cuma günü satışa açılıyor.

26-27 Mart: GLASS BEAMS

Melbourne’den avangart altın maskeriyle çıkagelen Glass Beams, 2021 yılındaki Mirage EP’siyle büyülü yeni bir dünyaya ışınlamıştı. 22 Mart’ta yayımlanacak Mahal isimli yeni kısaçaların hemen ardından İstanbul’a uğrayacak üçlünün, boyutlar arasında salındıran canlı performansı için şuraya

16 Nisan: İSTANBUL WEST SIDE COLLECTIVE

İstanbul’un batı yakasından genç ruhlu bir caz kalabalığı olan İstanbul West Side Collective, beş müzisyenin Rumelifeneri’nden çıkarıp İstanbul müzik sahnesine kazandırdığı bir kolektifi Keskin çizgileri bulanıklaştıran ekip, yedi şarkılık ilk albüm Collection I ile bebop, modern caz, funk, soul, afrobeat karışımlı, eklektik bir müzikal yelpaze yarattı.

20 Nisan: ISLANDMAN

Kozmik titreşimler yayan elektronik düzenlemeleriyle Avrupa festivallerinin de favorilerinden biri hâline gelen Islandman, Kolektif House Konserleri kapsamında Salon İKSV’de. Tolga Böyük, Eralp Güven, Erdem Başer üçlüsünün son numarası, Popsicle Obstacle adını taşıyan bir yüksek enerji sağanağı.

26 Nisan: KARDELEN

R&B ve pop elementlerini oryantal ritimler, mistik dokular ve kadife yumuşaklığındaki vokalleriyle süsleyen KARDELEN, sahne performansıyla da büyülemeye devam ediyor. Şubatta yayımlanan ilk albümü HABİBİ’deki şarkıların hikâyelerini, nasıl ortaya çıktıklarını bizzat KARDELEN’in kaleminden okumak için buraya.

30 Nisan: CHERISE

Garanti BBVA Uluslararası Caz Günü Konserleri’nin bu yılki konuğu İngiltere’nin yeni nesil soul sahnesinde tüm spot ışıklarını üzerine çeken CHERISE. Yakın zamanda Michael Kiwanuka ve Jamie Cullum ile sahneyi paylaşan müzisyen ve besteci, ilk solo albümü Calling’i de 2023’te yayımlamıştı.

17 Mayıs: PALMİYELER

Lo-fi rock’n’roll güzellikleriyle yerli sahnede güneşli günlerin karşılığı hâlini alan Palmiyeler, mart ayını “Sadece Sen” adlı yeni bir tekliyle açmıştı. Son albümü İkimiz’i 2022’de yayımlayan Mertcan Mertbilek, Tarık Töre, Rana Uludağ, Barış Konyalı dörtlüsü, Salon İKSV sahnesinin daimi favorilerinden olmaya devam ediyor.

24-25 Mayıs: STILL CORNERS

Sub Pop etiketli iki albümle 2010’ların başlarında dikkatleri üzerine çeken ikili Still Corners, dream pop ve neo-psikedeli gibi janrlara meraklı dinleyicilerin favori gruplarından biri. Geçtiğimiz yıl Gezgin Salon Festivali’nin en özel performanslarından birine imza atan grupla, bu kez iki gece üst üste, Garanti BBVA Konserleri kapsamında buluşacağız. Geçtiğimiz yıl Still Corners üyesi Tessa Murphy ile gerçekleştirdiğimiz sohbeti buradan okuyabilirsiniz.

1 Haziran: MORPHEUS

Yaşadığı büyük bir kaybın ardından müzikte yeniden hayat bulan Amsterdamlı şarkıcı-söz yazarı Martijn Verhagen, şanson etkili müzik projesi Morpheus ile kulak verenlere gerçek hikâyeler anlatmak niyetinde. Son olarak Thomas Azier’in prodüktörlüğünü üstlendiği iki şarkılık Ride or Die ile karşımıza çıkan müzisyenin ismini yakın gelecekte daha çok duyacağımıza şüphe yok.