SALT, güncel seçkilerini dijital platforma taşıdı

Corona virüsü salgını nedeniyle 14 Mart itibariyle bir süreliğine ziyaretçi girişlerine ara veren SALT Beyoğlu ve SALT Galata aldığı tedbirler doğrultusunda çalışmalarına online olarak devam ediyor. Şu anda “Sanat”, “Mimarlık”, “Kent, Toplum ve Ekonomi” arşiv koleksiyonları erişime açık olan SALT, ilerleyen günlerde de bu birikimi daha da büyütmeyi ve arşivini genişletmeyi amaçlıyor. E- yayınlar, blog yayınları, web projeleri ve geçmiş programlarının video kayıtlarıyla da online platformlarda meraklılarına hizmet vermeyi sürdüren SALT’ın arşivindeki seçkilere bakalım:

BAUHAUS IMAGINISTA: UZAKLARDA. İSTANBUL

SALT Online YouTube kanalında yayına alınan ve geçtiğimiz ocak ayında SALT Beyoğlu’nda gerçekleşen sergide sunulan üç film. Mimar ve mimarlık tarihçisi Zvi Efrat’tan 2019 yapımı Scenes from the Most Beautiful Campus in Africa (Afrika’nın En Güzel Kampüsünden Görüntüler), Charles ve Ray Eames’in 1958 tarihli “Hindistan Raporu”na dayanan Lota (1979) ve 1985’te çekildiği düşünülen Jawaja Project: A Case Study (Jawaya Projesi: Bir Vaka İncelemesi) filmlerine Türkçe altyazılı olarak 14 Nisan’a kadar ulaşılabilecek.

ORADA HER KİMSE

Filistin diyasporasından görsel sanatçı Basma Alsharif’in SALT Galata’da geçen Şubat ayında açılan sergisinden 2013 yapımı Home Movies Gaza (Gazze Amatör Filmleri) ve 2014 yapımı Deep Sleep (Derin Uyku) videolarına SALT Online YouTube kanalından yine 14 Nisan’a kadar ulaşılabilecek.

SALT ARAŞTIRMA’YI BİR BİLENE SORUN

1 milyon 840 bin dijital belgeden oluşan arşiv koleksiyonları hakkında sorularınız, SALT Araştırma ve Programlar ekibinin yanı sıra, aralarında Ümit Fırat Açıkgöz, Faruk Alpkaya, Ahu Antmen, Aynur Gürlemez Arı, Sakine Çil, Pelin Derviş, Ahmet Dönmez, Ulaş Karakoç, Vasıf Kortun, Taybuğa Aybars Mamali, Aslı Odman, Dilara Oruç, Waseem Ahmad Siddiqui, Bülent Tanju, Gizem Tongo, Murat Tülek ve Murat Yümlü’nün de bulunduğu bir grup gönüllü araştırmacı, eğitmen ve uzman tarafından cevaplandırılıyor.

CENGİZ BEKTAŞ ARŞİVİ

Kendini bazen “ozan-mimar-yazar”, bazen de “yüksek mühendis-mimar” olarak tanımlayan ve 20 Mart’ta aramızdan ayrılan Cengiz Bektaş’ın 60 yıllık mesleki üretiminin yanı sıra, kişisel hayatından yazılı ve görsel belgelerin derlendiği arşiv alınan tedbirler bitene kadar online olarak incelenebiliyor.

GÜLSÜN KARAMUSTAFA ARŞİVİ

40 yılı aşkın sanat deneyiminde ve ürettiklerinde göç, yerellik, kimlik, kültürel farklılık ve toplumsal cinsiyet gibi birçok konuyu farklı perspektiflerden ve çeşitli mecralar üzerinden ele alan, 2014 yılında Prince Claus ödülüne layık görülen Gülsün Karamustafa’nın üretimini detaylandıran arşiv online seçkide yer alıyor.

KONUŞMA

Mart 2019’da SALT Beyoğlu’nda Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Edhem Eldem’in, İstasyon programları kapsamında yaptığı “Tarihçi Gözüyle Reşad Ekrem Koçu’nun İstanbul Ansiklopedisi” konuşmasının video kaydı SALT online arşivinde bulunuyor.

L’INTERNATIONALE ONLINE

SALT’ın üyesi olduğu L’Internationale konfederasyonu ve partner kurumlarının ortak platformu L’Internationale Online yeni tasarımıyla yayında. Sanat, kültür ve politika alanlarında kritik konulara odaklanan platform, aciliyet gerektiren güncel meselelere dair kapsamlı araştırma ve görüş yazıları ile söyleşi videoları ve ücretsiz e-yayınları içeriyor. Siteye yeni eklenen Yayın Kanalı’ndaysa, video işleri ve canlı performanslar ile gösterim programları yer alıyor.

Yazı: Feyzan Aybar