SALT’ın Perşembe Sineması “EVDE” programında hangi filmleri izleyeceğiz?

SALT’ın Perşembe Sineması bu yıl “EVDE” programıyla ilk kez çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek. 24 Eylül – 29 Kasım tarihlerinde saltonline.org üzerinden izleyebileceğimiz 10 kurgu ve belgesel yapıma yakından bakalım dedik. Filmlerin yalnızca Türkiye’den erişime açılacağını da hatırlatalım. 

Tehran Şehr-i Eşg [Tahran: Aşkın Şehri], 2018

Yönetmen: Ali Jaberansari
24-26 Eylül

Programın açılışını yapacak komedi-dram türündeki film, bugünün Tahran’ından yabancılaşmaya dair üç farklı hikâyenin yollarını kesiştiriyor. Bir güzellik merkezinde danışma görevlisi olarak çalışan Sara, eski vücut geliştirme şampiyonu olan Hessam ve ilahi söyleyerek geçimini sağlayan Vahid, içe kapanmışlık ve yalnızlıktan mutluluğa doğru atabilecekleri adımları sorguluyor. 

Uus Maailm [Yeni Dünya], 2011

Yönetmen: Jaan Tootsen
1-4 Ekim 

Bu belgesel yapımda Estonya’nın başkenti Tallinn’de, kendi mahallelerini özgür iradeleri doğrultusunda kendi kurallarıyla şekillendirmek isteyen New World adlı aktivist grubun hikâyesini izleyeceğiz. Sokak eylemliliğinin getirdiği kazanımların ardından idari iş yükünün artmasıyla New World komünü üyeleri arasında anlaşmazlıklar baş gösterecek.

Batida de Lisboa [Lizbon’un Ritmi], 2019

Yönetmen: Rita Maia ve Vasco Viana
8-11 Ekim

Lizbon sokaklarında müzikli bir keşif yolculuğuna ne dersiniz? Şehrin banliyölerinde yeşeren Afro-Portekiz müzik sahnesini mercek altına alan belgesel yapımda izlediğimiz müzisyenler arasında DJ Nigga-Fox ve Mobaku gibi isimler var. Farklı arka planlardan gelen müzisyenlerin ırk, sınıf, yaş üzerinden verdikleri kimlik mücadelesi filmin merkezinde yer alıyor.  

Underground Fragrance [Yeraltı Esansı], 2015

Yönetmen: Peng Fei Song
15-18 Ekim

Pekin yeraltı şehrinde kesişen üç hayat… Yönetmenin bu ilk filmi, gerçeküstücülüğe yakın unsurlar barından bir toplumcu gerçeklilik işi olarak tanımlanıyor. Fragmanda da yer alan şu cümlenin altını çizelim: “Aşağıda yaşamanın artıları var. Yukarıda yaşamanın da eksileri…”

Symphony of Now [Bugünün Senfonisi], 2018

Yönetmen: Johannes Schaff 
22-25 Ekim

Berlin’in benzersiz gece hayatına ithafen yazılmış bu aşk mektubu, 1927 yapımı sessiz film Berlin – Symphony of a Great City‘yi yeniden hayal ederek bugünlere uyarlıyor. Berlin elektronik müzik sahnesinin kilit isimlerinden Frank Wiedemann (Ame), Modeselektor, Hans-Joachim Roedelius, Gudrun Gut, Samon Kawamura konuklar arasında. 

Martha: A Picture Story [Martha: Bir Fotoğraf Öyküsü], 2019

Yönetmen: Selina Miles
29 Ekim-1 Kasım

70’ler ve 80’lerde New York graffiti sahnesini fotoğraflarıyla belgeleyerek bir tarih yazan Martha Cooper, döneminin en ilham verici figürlerinden biri olarak tanınıyor. Aynı zamanda New York Post’un kadrosuna aldığı ilk kadın fotoğrafçı olan Cooper’ın renkli yaşamını takip eden, keyifle izlenecek bir belgesel. 

This Ain’t California [Burası Kaliforniya Değil], 2012

Yönetmen: Marten Persiel
5-8 Kasım

Burası California değil, Doğu Almanya; üç gencin kaykay tutkusu ve punk ruhuyla şekillenen büyüme hikâyelerini izliyoruz. Çocukluklarını geçirdikleri 70’lerden isyan dolu 80’lere uzanan belgeselde, 1989’da duvarın yıkılmasıyla her şeyin nasıl değiştiğini izlemekle kalmayacak, kahramanlarımızı 2011’e kadar takip edeceğiz. Soluksuz izleyeceğiz gibi. 

Many Undulating Things [İnişli Çıkışlı Birçok Şey], 2019

Yönetmen: Bo Wang ve Pan Lu
12-15 Kasım

Sömürgecilik tarihinden bugün sahip olduğu yoğun ve karmaşık yapıya, Hong Kong’u işleyen bu belgesel, şiirsel anlatımıyla dikkat çekiyor. Anlatıcı tarafından okunan bilgi bombardımanını takip etmeye çalışmaktan ziyade, sıra dışı bir aktarımın içine çekileceğiz. 

I Love Kuduro [Kuduro’yu Seviyorum], 2014

Yönetmen: Mário Patrocínio
19-22 Kasım

Kuduro, Luanda diskoları ve ravelerinde house ve techno’nun Angola’ya özgü ritimlerle kesişmesi sonucunda ortaya çıkmış bir müzik ve dans fenomeni. Merkezden hızla Angola’nın tamamına, oradan Afrika’nın diğer bölgelerine ve nihayetinde dünyaya yayılan bu kültürün öyküsünü izlemek bile başlı başına enerji verici bir deneyim.

Cranks [Sersemler], 2019

Yönetmen: Ryan McKenna
26-29 Kasım

Kanada’nın Manitoba eyaletinin başkenti Winnipeg’in kendine özgü atmosferi ve acayipliklerine dair siyah-beyaz bir kara komedi. Hayatı anlamlandırmaya çalışan farklı karakterlerin yolu, Kanada’da 1971-1998 yıllarında yayımlanan bir radyo programının sunucusuna yazdıkları tuhaf mektuplar aracılığıyla kesişiyor.